رونمایی از طرح جدید پاکسازی اقیانوس، آغاز به کار در سال ۲۰۱۸

رونمایی از طرح جدید پاکسازی اقیانوس، آغاز به کار در سال ۲۰۱۸

رونمایی از طرح جدید پاکسازی اقیانوس، آغاز به کار در سال 2018

پروژه پاکسازی اقیانوس بویان اسلت(Boyan Slat) نشان از یک پیشرفت قابل توجه در طراحی دارد و آماده است تا در نیمه اول سال ۲۰۱۸ در سطح اقیانوس گسترده شود، ۲ سال زودتر از آنچه که برنامه ریزی شده بود.

کار آفرین جوان هلندی بویان اسلت پروژه پاکسازی اقیانوس را وقتی تنها ۱۷ سال داشت آغاز کرد. تلاشی برای خلاص شدن اقیانوس ها از شر باقی مانده پلاستیک ها. حال پس از گذشت ۵ سال از آن زمان اسلت از یک طرح جدید رونمایی کرده است که ادعا دارد می تواند نیمی از زباله های اقیانوس آرام را ظرف ۵ سال استخراج کند.

دیدگاه اصلی شرکت این است که تا بازوهای ثابت شناور را در عرض اقیانوس و بر روی سطح آن قرار دهد. این بازو ها از جریان های طبیعی برای جمع آوری خرده های پلاستیک استفاده می کنند. سال گذشته یک نمونه ی آزمایشی در دریای شمال نصب شد که بعد از دو ماه دچار مشکل گردید. اما تیم طراحی درس های با ارزشی از این نصب آزمایشی گرفت و سیستم را باز طراحی نمود.

رونمایی از طرح جدید پاکسازی اقیانوس، آغاز به کار در سال 2018

در ابتدا قرار بود بازوهای گران قیمت شناور به کف دریا متصل شوند اما در طراحی جدید بازوهای شناور کوچکتری بوسیله لنگر هایی وزن پیدا کرده و ثابت می مانند. تیم طراحی تشخیص داد که سیستم جدید در حالی که با جریان های طبیعی حرکت می کند، با قرار دادن لنگرها در عمق خاصی سرعت حرکت آن به قدری آهسته می شود که جریان های طبیعی اقیانوس زباله های پلاستیکی را حمل خواهند کرد.

آن طور که از گزارش ها بر می آید، طرح جدید مزایای زیادی نسبت به طراحی ثابت قدیمی دارد. امکان حرکت و چرخش بوسیله جریان ها طبیعی، بهبود بازدهی ظرفیت جمع آوری از آن جمله اند. همچنین به منظور کاهش اثرات نیرو های طبیعت این سیستم نیاز دارد تا در برابر شرایط آب و هوایی کاملا منعطف باشد.

رونمایی از طرح جدید پاکسازی اقیانوس، آغاز به کار در سال 2018

مرحله بعد دانستن اخبار پشت پرده این شرکت در مورد سرمایه آن است. خبر ها حاکی از آن است که این شرکت از نوامبر سال گذشته ۲۱٫۷ میلیون دلار کمک مالی جمع آوری کرده است. افراد مختلفی از بزرگترین خیرین جاه طلب ریسک حضور در هیات مدیره این شرکت را پذیرفته اند. افرادی چون مارک و لین بنیوف از موسسه بشر دوستانه سان فرانسیسکو و کارآفرین سیلیکان ولی پیتر تیل در این جمع حضور دارند.

این شرکت قصد دارد تا سیستم جدید را در ساحل غربی آمریکا در سال ۲۰۱۷ نصب و بگسترد و سپس آن را به سمت محل تجمع زباله ها در اقیانوس آرام  در نیمه اول سال ۲۰۱۸ حرکت دهد.

ترجمه: ب.دلاوری

منبع: newatlas

اخبار علمی

 

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر