شاهدانه می تواند دیوانگی و جنون را درمان کند

شاهدانه می تواند دیوانگی و جنون را درمان کند

شاهدانه می تواند دیوانگی و جنون را درمان کند

به نظر می رسد که چشمه جوانی ممکن است از خود به جای اکسیر جوانی، دود بیرون دهد. این مطلب کاملا درست نیست، با این حال محققان اخیرا ترکیب فعالی در شاهدانه به نام THC کشف کرده اند که قادر بود تا مغز یک موش پیر را به اندازه ی یک جونده تازه متولد شده دو ماهه جوان کند.

موش ها به طور متوسط ۱۲ تا ۱۸ ماه عمر میکنند و وقتی که جونده یک سالش شد، به عنوان سالمند در نظر گرفته می شود. در این تحقیق که در دانشگاه بن آلمان انجام گرفت به موش های دو، ۱۲ و ۱۸ ماهه مقدار بسیار کمی THC در یک دوره چهار هفته ایی داده شد. با وجود اینکه THC درشاهدانه موجود است، اما مقدار بسیار کمی شاهدانه به موش ها داده شد تا اثر معروف آن در موش ها کمتر  باشد.

محققان سپس توانایی های رفتار شناختی موش ها را در کارهایی مانند اینکه چقدر توانایی تشخیص جهت ها و پیدا کردن مسیر را دارند و چقدر قادر به تشخیص موشهای دیگر هستند، سنجیدند. آنها همچنین به تحلیل فعالیت شیمیایی مغز موش ها پرداختند.

در تمامی موارد موش های ۱۲ و ۱۸ ماهه یک عقب گرد به توانایی ها و علائم زیستی شبیه به آنچه که توسط موش دو ماهه نشان داده شده بود، داشتند. نه تنها آنها آزمایش ها ی رفتار شناسی را مانند موش جوانتر پشت سر گذاشتند، بلکه محققان کشف کردند که تعداد اتصال های بین سلول های عصبی مغز نیز در آنها افزایش داشته است. و با کمک گرفتن از پروسه RNA که DNA را کپی میکند،  الگوی ژن آنها شبیه موش های دو ماهه تشخیص داده شد.

اینطور به نظر می آمد که THC ساعت مولکولی را به عقب برگردانده است. این را آندریاس زیمر از انستیتو روانشانسی مولکولی یو بی آلمان می گوید.

زیمر همچنین گفت که اثر جوان کننده THC به دلیل آن است که این ترکیب مانند کریستال های طبیعی شادابی و جوانی میماند که توسط خود بدن تولید شده است. این عنصر در بدن وجود دارد که با افزایش سن ترشح آن در سیستم عصبی بدن کاهش می یابد و باعث پیر شدن مغز می گردد با جایگزین کردن آن می توان یک اثر جوان کننده بدست آورد.

مرحله ی بعدی برای محققان این است که بدانند آیا THC همین اثر را درانسان هم دارد. اگر چنین باشد درمان بوسیله این ترکیب می تواند بر علیه بیماری هایی، مانند جنون که باعث از بین رفتن توانایی شناخت در انسان با افزایش سن می شود مبارزه کند. بنابراین اثرات تقویت مغز شاهدانه می تواند به دیگر فواید این گیاه مانند اثر ضد درد، کاهش وزن، کاهش حالت تهوع در زمان شیمی درمانی، برای مبارزه با الزایمر نیز اضافه شود.

این مقاله در مجله Nature Medicine به چاپ رسیده است.

ترجمه: ب.دلاوری

منبع: Newatlas

پزشکی و درمان

 

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر