شدیدترین و مرگبارترین طوفان های تاریخ زمین

شدیدترین و مرگبارترین طوفان های تاریخ زمین

طوفان‌های شدید، از جمله قدرت‌های مرگبار طبیعت به شمار می‌روند. بسیاری از مردم جهان، جان و مال خود را در پی این اتفاق از دست می‌دهند. در این مقاله، با 15 طوفان شدید و مرگبار تاریخ بشریت آشنا خواهیم شد. در ادامه همراه کجارو باشید.

طوفان عبارت است از آشفتگی شدید جوّی و اختلال شدید فشار هوا. گاه بر اثر برخورد دو جبهه‌ی هوای سرد و گرم، طوفانی به وقوع می‌پیوندد که می‌تواند موجب قطع درختان، خرابی ساختمان‌ها و شکستن شیشه‌ها شود. گردبادها در نقاط مختلف به‌صورت تندباد، گردباد دریایی یا گردباد خشکی ظاهر می‌شوند.

وقوع طوفان اغلب با باران‌های شدید و سیل‌آسا همراه است. طوفان‌های عظیم و گردبادهای دریایی معمولا در عرض‌های نزدیک به استوا رخ می‌دهند و از قدرت تخریب زیادی برخوردارند. بر اساس «مقیاس سفیر سیمپسون»، طوفان‌ها بسته به میزان قدرت و سرعت باد در 5 گروه طبقه‌بندی می‌شوند؛ گروه یک یا نوع اول طوفان‌ها از شدت کمتری برخوردار هستند اما هر چه به طوفان‌های نوع 5 نزدیک‌تر می‌شویم، شدت آن‌ها بسیار بیشتر می‌شود. در ادامه‌ی این مقاله، با شدیدترین، قدرتمندترین و مرگبارترین طوفان‌های ثبت شده در تاریخ، آشنا خواهیم شد.

15- طوفان متیو، 2016

طوفان متیو که در سال 2016 رخ داد، یکی از قدرتمندترین و مرگبارترین طوفا‌ن‌های دریایی تاریخ است که تا کنون به ثبت رسیده است. طوفان متیو که یک طوفان نوع 5 است، با شکل‌گیری امواجی در سواحل آفریقا، در تاریخ 22 سپتامبر ایجاد شد. این طوفان تا کنون، جان حداقل 1027 نفر را گرفته است؛ تقریبا 1000 نفر در هائیتی، 21 نفر در آمریکا، 4 نفر در جمهوری دومینیکن و یک نفر در هر یک از کشورهای سنت وینسنت و گردنادین و کلمبیا. خسارات ناشی از طوفان متیو در حدود 5 میلیارد دلار برآورد شده است.

14- طوفان هوگو، 1989

طوفان هوگو که یکی از وحشتناک‌ترین طوفان‌های تاریخ است، موجب مرگ حداقل 50 نفر و میلیاردها دلار خسارت مالی در آمریکا و جزایر کارائیب شد. طوفان هوگو که یک طوفان نوع 4 بود در سالیوانس آیلند کارولینای جنوبی آمریکا جنوبی رخ داد و سرعتی برابر با 217 کیلومتر بر ساعت داشت. سرعت این طوفان رفته رفته بیشتر شده و به یک طوفان نوع 5 تبدیل شد. طوفان هوگو جان 34 نفر در جزایر کارائیب و 27 نفر در کارولینای جنوبی را گرفت. از جمله عمده دلایل مرگ قربانیان این طوفان، می‌توان به مرگ بر اثر برق‌گرفتی و غرق شدن در آب اشاره کرد. حدودا 100000 نفر خانه‌های خود را در طوفان هوگو از دست دادند. خسارت مالی ناشی از این طوفان برابر با 10 میلیارد دلار (به ارزش سال 1989 میلادی) بود که آن را به یکی از پرهزینه‌ترین فجایع طبیعی تاریخ تبدیل می‌کند.

13- طوفان چارلی، 2004

طوفان چارلی، از جمله قدرتمندترین طوفان‌های به وقوع پیوسته در سال 2004 است. این طوفان که نوع 4 محسوب می‌شود، سرعتی برابر با 240 کیلومتر بر ساعت داشت. طوفان چارلی موجب مرگ 4 نفر و خسارات مالی شدید در کوبا شد. همین که طوفان به فلوریدا رسید، شدیدتر شده و خسارات بسیار بیشتری به این ایالت آمریکایی وارد کرد. طی این طوفان، درخت‌ها از ریشه کنده شد، تیرهای برق سقوط کردند، خودروها توسط درختان تخریب و تلی از خاک و چوب خیابان‌ها را پر کرد. طبق اعلام رسمی مقامات، خسارات ناشی از طوفان چارلی برابر با 15.4 میلیارد دلار و تلفات جانی آن 10 نفر بود.

12- طوفان اندرو، 1992

طوفان اندرو که یکی از مرگبارترین طوفان‌های به ثبت رسیده در تاریخ است، موجب خسارات بسیار زیادی در جزایر کارائیب و آمریکا شد. این طوفان که نوع 5 بود، با سرعت 270 کیلومتر بر ساعت، تمامی ساختمانی‌های مسکونی منطقه را به کلی نابود کرد؛ به طوری که تنها بتن فوندانسیون آنها باقی ماند. طی طوفان اندرو، در مجموع 63000 خانه ویران شد که از این میان، 25000 خانه تنها در شهر «میامی‌دید» ایالت فلوریدا قرار تخریب شد. در این فاجعه، 65 نفر جان خود را از دست داده و میلیاردها دلار خسارت مالی بر پیکره‌ی شهرها وارد شد. در طول این طوفان، 175 هزار نفر بی‌خانمان شده و برق خانه‌ی 1.4 میلیون نفر نیز قطع شد. بیش از 80 درصد از درختان ناحیه‌ی اتشافالایا از ریشه کنده شده و 187 میلیون ماهی آب‌های شیرین از بین رفتند.

11- طوفان سندی، 2012

طوفان سندی، قدرتمندترین طوفان سال 2012 بود. این طوفان نوع 3 در سال 2012 و در کوبا رخ داد. طی وقوع طوفان سندی، 233 نفر جان خود را در 8 کشور مختلف از دست دادند و خسارات مالی بسیار زیادی بر شهرهای این مناطق وارد شد. برق خانه‌ی 70 درصد از شهروندان کشور جامائیکا در این فاجعه قطع شد. در هائیتی، سیل 54 نفر را به کام مرگ کشانده و 200000 نفر بدون دسترسی به منابع غذایی بی‌خانمان شدند. دو نفر در جمهوری دومینیکن کشته شده و یک نفر نیز توسط سیل در پورتوریکو جان باخت. 15000 خانه در هائیتی از بین رفت و 11 نفر نیز کشته شدند. در کانادا و باهاماس نیز خسارات‌های مالی و جانی گزارش شد. طوفان سندی 24 ایالت آمریکایی را تحت تأثیر خود قرار داد که طی آن، سیل در خیابان‌ها، خطوط مترو و تونل‌های شهرهای این کشور جاری شد. طوفان سندی موجب قطع برق و بسته شدن خیابان‌های بسیاری از مکان‌های آمریکا شد.

10- طوفان کامیل، 1969

طوفان کامیل یکی از سه فاجعه‌ی طبیعی بزرگ رخ داده در آمریکا است که در قرن بیستم به وقوع پیوست. این طوفان در 14 آگوست سال 1969 شکل گرفته و به سرعت، شدیدتر شد. طوفان کامیل که در ابتدا نوع 2 بود، در کرانه‌های غربی کوبا شروع شده و به سمت خلیج مکزیک حرکت کرد و در نهایت در یک آگوست با سرعت 280 کیلومتر بر ساعت به دهانه‌ی رودخانه‌ی می‌سی‌سی‌پی رسید. طوفان کامیل هر چیزی که بر سر راهش قرار داشت را از بین برد. این طوفان در گستره‌ی عظیمی به وقوع پیوست و جان انسان‌ها و حیوانات زیادی را گرفت. 259 نفر در طوفان کامیل جان خود را از دست داده و خسارتی بالغ بر 9.16 میلیارد دلار بر شهرها و کشورهای مختلف وارد شد.

9- طوفان گیلبرت، 1988

طوفان گیلبرت، از جمله مخرب‌ترین طوفان‌هایی است که تا کنون در نواحی خلیج مکزیک و جزایر کارائیب رخ داده است. این طوفان در تاریخ 8 سپتامبر سال 1988 در 640 کیلومتری شرق باربادوس شروع شده و تا 10 سپتامبر بسیار شدیدتر شد. طوفان گیلبرت پس از درنوردیدن جامائیکا، در تاریخ 13 سپتامبر به نوع 5 تبدیل شد. این طوفان طی 9 روز، شهرها و روستاهای بسیاری را تخریب کرد. 318 نفر در این حادثه جان باخته و خساراتی برابر با 7.1 میلیارد دلار بر مناطق مختلف وارد شد.

8- طوفان بزرگ میامی، 1926

طوفان بزرگ میامی که در 11 سپتامبر سال 1926 در قسمت‌های مرکزی اقیانوس اطلس شکل گرفت، خسارات بسیار زیادی بر میامی، سواحل خلیجی ایالات مختلف آمریکا و باهاماس وارد کرد. طی این طوفان، صدها ساختمان مسکونی تخریب شده و هزاران نفر بی‌خانمان شدند. حداقل 17 نفر در جزایر کارائیب جان باخته و صدها نفر دیگر نیز در پی سیل دریاچه‌ی اوکی‌چوبی غرق شدند. این طوفان خسارات مالی زیادی بر جای گذاشت که اطلاعات دقیقی از میزان آن در دست نیست.

7- طوفان روز کارگر، 1935

طوفان روز کارگر که نوع 5 بود، در سال 1935 رخ داده و موجب خسارات بسیاری زیادی در نقاط مختلف آمریکا شد. این طوفان، یکی از مرگبارترین طوفان‌های قرن بیستم محسوب می‌شود. طوفان روز کارگر که همراه با باد و باران بود، سرعتی در حدود 320 کیلومتر بر ساعت داشت و جان حدودا 400 نفر در نواحی میانی و فوقانی «فلوریدا‌کی» را گرفت. بیشتر قربانیان این طوفان، سربازان بازنشسته‌ی جنگ جهانی اول بودند که بر روی ساخت پلی بین «کی‌وست» و «کی‌لارگو» کار می‌کردند.

6- طوفان جین، 2004

طوفان جین که بدترین طوفان سال 2004 محسوب می‌شود، با شروع تخریبش در جزایر هیسپانیولا، به سمت غرب حرکت کرده و قبل از این که در تاریخ 25 سپتامبر به فلوریدا برسد، از جزایر کارائیب عبور کرد. طوفان جین 3 کیلومتر آن‌طرف‌تر از محل طوفان‌های فرانس و ایوان رخ داد که چند هفته قبل‌تر به وقوع پیوسته بودند. این طوفان با بارش باران همراه شده و موجب وقوع سیل در مناطق مختلف شد. طی طوفان جین، 3006 نفر در هائیتی، 7 نفر در پورتوریکو، 18 نفر در جمهوری دومینیکن و 4 نفر نیز در فلوریدای آمریکا جان باختند. خسارات مالی ناشی از این طوفان، در حدود 6.8 میلیارد دلار برآورد شده است.

5- طوفان خلیج اطلس، 1919

طوفان خلیج اطلس که با عنوان طوفان فلوریدا‌کی 1919 نیز شناخته می‌شود، از جمله مرگبارترین طوفان‌های تاریخ محسوب می‌شود. این طوفان در سپتامبر سال 1919 و در نواحی ساحلی ایالات جنوبی آمریکا و شمال دریای کارائیب رخ داد. فلوریداکی و تگزاس جنوبی، بیشترین خسارات را از این طوفان دیدند. طوفان خلیج اطلس موجب غرق شدن کشتی «وارد لاین» در شهر کوریدون ایندیانا شده و جان 9 نفر از سرنشینان این کشتی را گرفت. تعداد زیادی از خانه‌ها و قایق‌های مردم از بین رفته و بسیاری نیز بی‌خانمان شدند. در این طوفان، حداقل 600 الی 900 نفر جان باختند که از این میان، 500 نفر سوار بر کشتی‌های مختلف بودند که به قعر دریا فرو رفتند. بسیاری از نقاط ایالت‌های فلوریدا و میامی، ارتباطات تلفنی و رادیویی خود را در این حادثه از دست دادند.

4- طوفان کاترینا، 2005

طوفان کاترینا که یکی از مهلک‌ترین طوفان‌های رخ داده در اقیانوس اطلس است، از جمله خاطرات تلخ سال 2005 به شمار می‌رود. این طوفان در تاریخ 23 آگوست در باهاماس شروع شده و با شدتی که در خلیج مکزیک گرفت، به طوفان نوع 5 تبدیل شد. بیش از 90 درصد از شهرهای ساحلی نزدیک رودخانه‌ی می‌سی‌سی‌پی، غرق در سیل شدند. طوفان، قایق‌های نزدیک ساحل را به سمت شهرها رانده و به ساختمان‌ها کوبید. خانه‌ها و خودروهای داخل شهر، شدیدا توسط طوفان آسیب دیدند. سیلی که در پی طوفان کاترینا شکل گرفته بود، تا فاصله‌ی 10 الی 12 کیلومتری داخل شهرها نیز رسید. بیشترین خسارات طوفان کاترینا نصیب ایالت نیو اورلئان آمریکا شد؛ طی این حادثه، 80 درصد از شهر و نواحی اطرافش در آب فرو رفته، تمامی ارتباطات تلفنی شهر قطع و بسیار از مردم نیز در آب غرق شدند.

3- طوفان گالوستون، 1900

تقریبا 6000 الی 12000 نفر جان خود را در طوفان مرگبار گالوستون از دست دادند. این طوفان که سرعتی برابر با 233 کیلومتر بر ساعت داشت، در تاریخ 8 سپتامبر سال 1900 در گالوستون تگزاس شروع شد. مردم این شهر، به دلیل پیش‌بینی نادرست اداره‌ی هواشناسی، آمادگی رویارویی با خطرات طوفان را نداشتند. زمانی که طوفان به جزیره‌ی گالوستون رسید، ساکنان آن، شدیدا متعجب شدند. این طوفان یا بهتر بگوییم، این سونامی که 4.5 متر ارتفاع داشت، بیشتر بخش‌های شهر که تنها 2.5 از سطح دریا بلندتر بودند را از بین برد. بسیاری از مردم جان خود را از دست دادند. طوفان گالوستون، ضعف این جزیره در مقابل بلایای طبیعی را به خوبی نشان داد. پس از وقوع این طوفان، ارتفاع جزیره‌ی گالوستون تا 5 متر افزایش یافته و دیواره‌ای به بلندی 5 متر برای مقابله با امواج سهمگین دریایی، در سواحل این شهر ساخته شد.

2- طوفان میچ، 1998

طوفان میچ یکی از مخرب‌ترین طوفان‌های تاریخ و سال 1998 محسوب می‌شود. سرعت این طوفان برابر با 290 کیلومتر بر ساعت بود. طوفان میچ در تاریخ 22 اکتبر سال 1998 در دریای کارائیب شکل گرفته و کم کم با سرعت گرفتن، به طوفان نوع ۵ تبدیل شد. این طوفان افسارگسیخته، به هر کجا که می‌رفت، خسارات بسیار زیادی به بار می‌آورد. طوفان میچ، موجب بارش بسیار زیاد باران در هندوراس، نیکاراگوئه و گواتمالا شد. تقریبا 11000 نفر طی این حادثه جان باخته و همین تعداد نیز در طوفان گم شدند. پس از این طوفان، حدودا 2.7 میلیون نفر بی‌خانمان شدند و 6 میلیارد دلار نیز خسارت مالی بر شهرهای مختلف وارد آمد.

۱. طوفان بزرگ 1780

قدمت وقوع مرگبارترین طوفان تاریخ به سال 1780 باز می‌گردد که طی آن 20000 الی 22000 نفر جان خود را در مجمع‌الجزایر «آنتیل کوچک» از دست دادند. این طوفان مابین 10 الی 16 اکتبر سال 1780 رخ داد و سرعتی بالغ بر 320 کیلومتر بر ساعت داشت. این طوفان پس از عبور از باربادوس، به جزیره‌ی مارتینیک، سنت لوسیا و دیگر جزایر دریای کارائیب رسید. از آنجایی که این طوفان در بحبوحه‌ی انقلاب آمریکا رخ داد، ناوگان دریایی فرانسه و بریتانیا که بر سر تصاحب مناطق مختلف با یکدیگر رقابت می‌کردند، متحمل خسارات بسیار زیادی شدند.

منبع: worldatlas

دانستنیها

نظرات شما :

:: ارسال نظر