شلیک اولین توپ لیرزی قدرتمند از روی هلیکوپتر آپاچی

شلیک اولین توپ لیرزی قدرتمند از روی هلیکوپتر آپاچی

شلیک اولین توپ لیرزی قدرتمند از روی هلیکوپتر آپاچی

سلاح های لیرزی بر روی کشتی ها، هواپیماها و حتی وسائل نقلیه زرهی مورد آزمایش قرار گرفته اند. اما شرکت رایتئون با آزمایش موفق توپ لیرزی بر روی هلیکوپتر شکاری آپاچی AH-64 مرزها را جابه جا کرده است. این سلاح لیرزی تحت حمایت دفتر مدیریت برنامه آپاچی ارتش آمریکا و فرماندهی عملیات مخصوص آمریکا در صحرای شن های سفید در منطقه موشکی در نیومکزیکو به پرواز درآمد. جایی که توانست بر روی اهداف بدون سرنشین نشانه گیری و شلیک کند.

استدلال های منطقی برای نصب این توپ لیرزی بر روی هلیکوپتر های فوق پیشرفته آپاچی وجود دارد. این هلیکوپتر مانند بسیاری دیگر از سلاح های مدرن در میان عناصر مؤثر پیاده نظام قرار می گیرد. آنها سریع و فرز هستند و قدرت بالا آمدن ناگهانی‌شان به آنها قدرت تخریب اهداف را قبل از اینکه دشمن از وجود آنها باخبر شود را داده است.

اگر چه این توانمندی ها با مهمات حال حاضر دچار محدودیت شده است. این هلیکوپتر قادر است یک وسیله نقلیه تروریستی را در یک منطقه پرجمعیت و شلوغ هدف گیری کند اما این کمک زیادی نمی کند وقتی که تنها گزینه موشک هلی‌فایر است. اما به جای آن یک لیزر به هلیکوپتر توانایی فرستادن یک ضربه مخرب بر روی هدف مشخص با ترکیب قدرت تخریب بالا و دقت زیاد را می دهد، قدرتی که تا به حال شنیده نشده است.

توانمندی حرکتی و شناور ماندن آن در سه جهت، هلیکوپتر را به پلتفرمی بدل ساخته است که سلاح لیرزی را می توان برای مورد هدف قرار دادن و شلیک کردن به بخشی از یک وسیله و یا یک شخص به دلخواه مورد استفاده قرار داد. به این شکل می توان تنها زرمندگان دشمن را کشت بدون اینکه به سپرهای انسانی آسیبی وارد شود. همچنین  حضور دشمنان در فضای باز را برای آنان کاملا نا امن خواهد نمود.

حتما بخوانید  جزئیات طرح مفهومی Future Vertical Lift سیکورسکی-بوئینگ لاکهیدمارتین

اما مشکل آنجاست برای اینکه این سلاح بتواند مؤثر باشد می بایست لیزر هدف های مورد نظر را مکان یابی، تشخیص، نشانه گیری، شلیک و در نهایت تخریب نماید و همه‌ی آنها می بایست زمانی اتفاق بیافتند که بالگرد در حال مانور دادن است. با نصب توپ لیزری بر روی آپاچی و ارتباط آن با سیستم های نشانه گیری چند طیفی شرکت رایتئون آپاچی می تواند سیستم های پیشرفته، الکترواپتیکال، سنسورهای مادون قرمز را برای بدست آوردن اطلاعات هدف ها، آگاهی از موقعیت آنها و کنترل پرتو به منظور مورد هدف قرا دادن اهدافی تا فاصله ۱٫۴ کیلیومتری از سلاح مورد استفاده قرار دهد. این فاصله در دید مستقیم از لیرز تا هدف اندازه گیری می شود.

بر طبق اظهارات رایتئون این نخستین بار است که یک سیستم مجتمع لیرزی به صورت موفقیت آمیز می تواند از روی یک هلیکوپتر شلیک شود. آزمایش صورت گرفته در ماه آوریل طی رژیم‌ها‌ی مختلف پروازی، ارتفاع‌های متفاوت و در سرعت‌های مختلفی به اجرا درآمد تا امکانات آپاچی برای استفاده از سلاح لیرزی مورد ارزیابی قرار گیرد.

هنوز هیچ اطلاعاتی از اینکه در این آزمایش هدف ها آسیب دیده و یا به کلی از بین رفته اند منتشر نشده است همچنین اطلاعات مربوط به سلاح لیرزی. اطلاعات بدست آمده از این آزمایش شامل لرزش، گرد و غبار و ضعیف شدن چرخنده، برای تولید سیستم ها لیرزی پرقدرت‌تر برای بالگرد مورد استفاده قرار می گیرد.

ترجمه: ب.دلاوری

منبع: Newatlas

هوافضا

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر