شکست ژاپن در اولین پرتاب موشک خصوصی

شکست ژاپن در اولین پرتاب موشک خصوصی

شکست ژاپن در اولین پرتاب موشک خصوصی

آژانس اکتشاف فضایی ژاپن جاه‌طلبی‌های فضایی خود را پنهان نمی‌کند، آن‌ها قصد دارند، قبل از چینی‌ها انسان را به ماه بفرستند. اما پروازهای فضایی خصوصی نیز در این کشور در حال پیشرفت هستند. روز یکشنبه، موشک مومو (Momo)، نخستین موشک فضای تجاری ژاپن از جزیره هوکایدو به فضا پرتاب شد. این موشک توسط شرکت Interstellar Technologies ساخته‌شده است.

شرکت‌ Interstellar Technologies در سال ۱۹۹۷ به‌عنوان یک گروه سرگرمی آغاز به کار کرد و در سال ۲۰۰۳ تبدیل به یک شرکت شد. Interstellar پس از گذشت بیش از یک دهه ساخت و طراحی موتور و بوستر (تقویت‌کننده) هفته گذشته، اعلام کرد که آماده است، برای نخستین بار یک موشک خصوصی را از خاک ژاپن پرتاب کند.

اما به نظر می‌رسد، این موشک نتوانسته خواسته این شرکت فضایی خصوصی ژاپنی را برآورد کند و به ارتفاع موردنظر (۱۰۰ کیلومتری سطح زمین) برسد. فقط یک دقیقه به پرتاب این موشک باقی‌مانده بود که ارتباط آن با مرکز کنترل قطع شد. برآوردها نشان می‌دهد که این موشک تنها به ارتفاع ۲۰ کیلومتری رسیده است.

در صورت موفقیت این پرتاب، مومو تبدیل به نخستین موشک خصوصی ژاپن می‌شد. هزینه پرتاب موشک مومو ۵۰ میلیون ین (۴۴۰ هزار دلار) بود. موشک مومو ۸٫۵ متر بلندی، ۲۵۰ کیلوگرم وزن و ۰٫۵ متر قطر دارد. این موشک می‌تواند، ۱۰ کیلوگرم را به ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری و یا ۲۰ کیلوگرم را به ارتفاع ۱۲۰ کیلومتر برساند. موشک مومو از یک موتور با سوخت اتانول و اکسیژن مایع به‌عنوان یک اکسیدکننده استفاده می‌کند. این موتور دارای نیروی تراست ۱۲kN است. برای مقایسه باید بگوییم که هر یک از ۹ موتور مریلین دی-۱ موجود در موشک‌های فالکون۹ شرکت اسپیس ایکس، دارای نیروی تراست ۸۴۵ kN هستند.

حتما بخوانید  روش‌های درمان كهیر چیست؟ + پماد کهیر

این شکست جزئی قطعا ناامیدکننده است، اما در این مرحله، هرگونه اطلاعاتی می‌تواند مفید باشد. تاکافومی هوری، کارآفرین ژاپنی که از سرمایه‌گذاران پروژه مومو است، در صفحه فیسبوک خود گفت: “ما توانستیم اطلاعات ارزشمندی به دست بیاوریم که می‌تواند منجر به موفقیت در آینده شود. هدف پروژه مومو، ساخت موشکی است که تا سال ۲۰۲۰ قادر به قرار دادن یک ماهواره کوچک در مدار پایین زمین باشد.”

منبع: تکرا به نقل engadget

اخبار نجوم

پرتاب موشک ژاپنی ناموفق بود

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر