عجیب‌ترین دلیل ابتلا به سرطان که ممکن است شما را متعجب کند

عجیب‌ترین دلیل ابتلا به سرطان که ممکن است شما را متعجب کند

عجیب‌ترین دلیل ابتلا به سرطان که ممکن است شما را متعجب کند

تحقیقات جدید نشان می دهد کار کردن در شب باعث توقف ترمیم سلول های آسیب دیده DNA می شود و خطر جهش هایی که منجر به سرطان می شود را افزایش می دهد.

مطالعات جدید محققان نشان می دهد افرادی که در شب کار می کنند بیشتر در معرض بیماری هایی مانند دیابت، باروری ضعیف، حملات قلبی و تومورهای سرطانی قرار می گیرند.

دانشمندان معتقدند اختلال در ساعت طبیعی بدن خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش می دهد اما هرگز نمی توان مکانیزم دقیق را مشخص کرد.

محققان آمریکایی کشف کرده اند افرادی که شغل های شبانه دارند بدن آن ها ۸۰ درصد کمتر مواد شیمیایی که باعث ترمیم بافت های DNA می شوند را تولید می کند.

یافته های اخیر محققان نشان می دهد بازسازی حیاتی سلول های بدن که به طور طبیعی در شب انجام می شود با کار کردن در شب اتفاق نمی افتد و تاثیر ملاتونین که نوعی هورمون خواب است در افرادی که در روز می‌خوابند بسیار پایین است.

به گفته یکی از محققان بیدار ماندن در شب باعث کاهش ظرفیت بدن برای تعمیر سلول های آسیب دیده DNA می شود و با گذشت زمان خطر ابتلا به سرطان در این افراد افزایش پیدا می کند.

محققان با آزمایشی روی ۵۰ کارگر که در شب کار می کردند دریافتند سطح یک ماده شیمیایی که هنگام ترمیم DNA تولید می شود در بدن این افراد بسیار پایین است و در مقابل سطح این ماده در بدن افراد روزکار ۳۰۰ برابر افزایش می یابد.

حتما بخوانید  تاثیر هورمون‌ها روی احساسات چگونه است؟

گفتنی است؛ افرادی که شیف شبانه دارند نیاز به مصرف مکمل های هورمون خواب دارند تا بتواند در طول روز سلول های DNA را ترمیم کند و اگر فواید این مکمل اثبات شود داروهای حاوی ملاتونين بايد به عنوان يك واسطه برای كاهش بروز آسیب های DNA كه منجر به سرطان می شود در ميان مشاغل شيفتی مورد استفاده قرار گيرد.

منبع: طبیب من به نقل از telegraph

پزشکی و سلامت

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر