فواید و خواص آلو خشک شده چیست؟

فواید و خواص آلو خشک شده چیست؟

فواید و خواص آلو خشک شده چیست؟

آلو خشک ملين است

آلو خشک راه حلی طبیعی برای دفع راحت است! میزان فیبر موجود در آن تقریباً معادل بلغور جو دوسر می باشد. در واقع 4 عدد آلو خشک حدوداً 3 گرم فیبر حل شدنی و حل نشدنی در خود دارد.

آلو خشک خاصیت ملینی خود را مدیون فیبرهای حل شدنی است و فيبرهای حل نشدنی موجود در آن باعث سرعت بخشيدن به عبور مواد دفعی از روده می شوند، البته اين ميوه خشک فوق العاده همچنين دارای دو ملين طبيعی، دی فنيل ايزاتين( diphenylisatine) و سوربيتول( sorbitol) می باشد.

دکتر فرانک سينگر، متخصص تغذيه، توصيه می کند در صورتی که دچار يبوست هستيد، هر روز 2 يا 3 عدد آلو خشک را با صبحانه ميل کنيد. البته مي توانيد با توجه به عکس العمل مزاجی خود مقدار مصرف خود را تنظيم کنيد.

آلو خشک جلوي گرسنگی را می گيرد

اين خاصيت آلو خشک از فيبرهای موجود در آن ناشی می شود. آلو خشک دارای فيبر زيادی است: در 100 گرم آلو خشک 7 گرم يا به اندازه بلغور جو دو سر فيبر وجود دارد. در تغذيه وجود فيبر برای از بين بردن اشتها ضروری است.

برای اينکه به ميل شديد خود برای خوردن غلبه کنيد، آلو خشک را در برخی از غذاهای تان بگنجانيد. همچنين می توانيد اين ميوه خشک را به عنوان چاشت ميل کنيد. دکتر فرانک سينگر، متخصص تغذيه، خاطر نشان می کند اگر دچار يبوست نيستيد، از مصرف زياد آلو خشک در روز بپرهيزيد تا دچار اختلالات مربوط به روده نشويد.

آلو خشک از پيری پوست جلوگيری می کند

دکتر سينگر می گويد:« خاصيت و فايده اصلی آلو خشک که ناشناخته نيز مانده است، سرشار بودن اين ميوه از آنتی اکسيدان هایی است که با ظاهر شدن چين و چروک روی پوست مبارزه می کنند». يک پژوهش آمريکایی در سال 2004 نشان داد در ميان ميوه ها و سبزيجاتی که قادرند راديکال های آزاد منشأ پيری پوست را از بين ببرند، آلو خشک رتبه نهم را از نظر غنای آنتي اکسيداني به خود اختصاص داده است.

دکتر سينگر، متخصص تغذيه، خاطر نشان می کند از سن 30 سالگي، همه می توانند به طور مرتب و روزانه 1 تا 2 عدد آلو خشک مصرف کنند. همچنين مي توان با مصرف روزانه 1 يا 2 عدد آلو خشک اقدام به يک دوره درمانی 3 ماهه کرد( حداقل 1 ماه وقفه بين هر دوره لازم است).

آلو خشک ضد فشار خون بالا است

می پرسيد چرا؟ به خاطر اينکه آلو خشک سرشار از پتاسيم است و فوايد پتاسيم در کاهش فشار خون بالا به اثبات رسيده است . در 100 گرم آلو خشک، 800 ميلی گرم پتاسيم وجود دارد.

به اين ترتيب آلو خشک يک ميوه بسيار غنی از مواد معدنی به حساب می آيد. از طرف ديگر، دکتر سينگر تصريح مي کند که به طور معمول، پتاسيم و فلاوونوئيدهاي آلو خشک از بروز بيماري هاي قلبي- عروقي پيشگيري مي کنند.

گفتني است مصرف 1 يا 2 عدد آلو خشک در بين غذا يا به عنوان چاشت کافي است. توجه داشته باشيد به خاطر اثرات مليني آلو خشک از زياده روي در مصرف آن بپرهيزيد.

آلو خشک انرژي زاست

آلو خشک سرشار از کربوهيدرات ها است: 100 گرم آلو خشک حاوي 49 گرم کربوهيدرات مي باشد، به همين دليل اين ميوه خشک انرژي زاست. اين کربوهيدرات ها متنوع هستند (گلوکز، فروکتوز و سوربيتول) و به تدريج جذب بدن مي شوند و اين امر از بالا رفتن قند خون و در پي آن احساس گرسنگي جلوگيري مي کند، بنابراين مصرف اين ميوه خشک براي افرادي که زياد ورزش مي کنند، توصيه مي شود.

البته ميزان مصرف آلو خشک بايد با توجه به فعاليت هاي بدني روزانه شما متفاوت باشد؛ در صورتي که تحرک بدني کمي داريد، 1 يا 2 عدد آلو خشک براي بدن کافي است، اما اگر به گردش هاي طولاني مي رويد، بيشتر از اين مقدار ميل کنيد. در صورت مصرف بيش از 3 عدد به تأثيرات مليني آن نيز توجه داشته باشيد.

مصرف آلو خشک در دوران بارداری

مصرف آلو خشک مانند میوه های دیگر خشک شده برای دوران بارداری هم می تواند صورت بگیرد اما باید دقت شود که هر میوه تازه و خشکی باشد در اندازه مناسب حتی برای خانم های باردار مصرف گردد و زیاده روی در این امر صورت نگیرد البته اگر ممانتعی از نظر برخی پزشکان به دلایلی خاص برای خانم باردار وجود نداشته باشد. دوران بارداری و آلو خشک و مصرف هر میوه خشک اگر متعادل باشد خواص خود را جفظ می کند.

نظرات شما :

:: ارسال نظر