فواید و خواص درمان گیاه بولاغ اوتی

فواید و خواص درمان گیاه بولاغ اوتی

فواید و خواص درمان گیاه بولاغ اوتی

بولاغ اوتی
مشخصات گیاهی:

از تیره شب بو گیاهی است علفی و پایا دارای ساقه راست که روی آن شاخه هایی است، بیشتر ساقه آن چهارگوش است و ریشه نابجا از آن خارج می شود. برگ هایش متناوب و دارای بریدگی زیاد، گرد یا بیضی با منظره پری گل هایش سفید که طول گلبرگ هایش دو برابر کاسبرگ ها می باشد میوه اش خورجین خمیده، در انتهای ساقه خوشه گل ظاهر می شود که با بزرگ شدن گیاه طول خوشه هم افزایش می یابد. به نام آب تره خوراکی، هم معروف است در بعضی کشورها جزو گیاهان حفاظت شده می باشد و چیدن ساقه زیر زمینی و برگ ها و گل آن فقط در مناطق محدودی ممکن می باشد.

خواص دارویی بولاغ اوتی:

این گیاه محتوی مقدار زیادی ویتامین A و C و E و B کمپلس و مواد اسانس دار و ترکیبات الکالوییدی و تانن و برخی آنزیم های گوارشی است.
برگ های تازه این گیاه را جمع آوری می کنند و باید دقت کرد که ریشه اش کنده نشود. ضمنا سرشاخه های آن هم قبل از گل کردن می چینند و در سایه می خشکانند که در ضمن خشک شدن بوی تندی تولید می کند که در فضای محل می پیچد.
برای ناراحتی های صفراوی و گوارشی وافزایش اشتها ۲ قاشق غذاخوری خشک آن را در یک فنجان آب جوش دم کرده مصرف می کنند، عصاره تازه ۵ بار رقیق شده آن هم برای این منظورها مصرف می شود ( روزی ۳ بار ).
از برگ هایش برای تهیه سالاد تند بهاره و معطر کردن طعم سس ها و سوپ ها و تزیین غذاها استفاده می کنند.
در مصرف این گیاه به صورت تازه یا خشک شده نباید زیاده روی کرد زیرا ممکن است مخاط گوارشی را تحریک کند یا برای مخاط مثانه اثر نامطلوب داشته باشد.
از ضماد برگ های تازه آن برای اگزما و خارش و ناراحتی های پوستی استفاده می شود.

نظرات شما :

:: ارسال نظر