فواید و خواص دارویی گیاه گزنه – عرق گزنه

فواید و خواص دارویی گیاه گزنه – عرق گزنه

فواید و خواص دارویی گیاه گزنه - عرق گزنه

گزنه
مشخصات گیاهی:

گیاهی است علفی با ساقه ۴ گوش پوشیده از تارهای گزنده، محتوی اسید فرمیک که ضمن تماس با فرو رفتن در بدن می شکند و اسید آن سوزش را ایجاد می کند. دانه اش کمی پهن و براق بیشتر به تخم این گیاه انجره گفته می شود. برگ هایش متقابل و دندانه دار، دو پایه و گل نر و ماده جدا روی دو پایه مجزا. هر گل نر دارای ۴ کاسبرگ مساوی و ۴ پرچم و گل ماده کاسه گل ۴ قسمتی مثل گل نر ولی قطعات آن دو به دو متقابل هستند و دوتای آنها خارجی و کوچک تر از دوتای داخلی است. میوه آن فندقه و پوشیده در کاسه گل می باشد. این گیاه در نواحی شمالی کشور بخصوص نواحی مرطوب و کوهستانی دیده می شود.

خواص دارویی:

به دلیل داشتن ترکیبات مختلف مثل اسیدهای الی، تانن، کلروفیل c، کاروتن، نمک های معدنی، مخصوصا آهن، مس در پزشکی و صنعت داروسازی کاربرد زیاد دارد و دارای استرویید گیاهی، هیدرات های کربن، و فلاونوییدها می باشد برای مداوای مجاری ادراری و افزایش ادرار، دستگاه تنفسی، یبوست، داروی کمکی برای معالجه دیابت استفاده می شود، افزاینده تولید گلبول های قرمز بوده و موجب قرمزی رنگ پوست می شود، و در تقویت مبادلات متابولیکی و ترشحات غدد درون ریز موثر است.
در صنعت داروسازی هم از سرشاخه های این گیاه استفاده می شود زیرا کلروفیل زیاد دارد که می توان به صورت خالص از آن استخراج کرد و در تهیه صابون ها و مواد ارایشی و بهداشتی به کار برد.
از ریشه آن امروزه مواد دارویی به صورت قطره تهیه و در داروخانه ها به فروش می رسانند، مثل قطره خوراکی اورتیدین که در بعضی کارخانه های ایرانی تهیه گردیده است، و برای افزایش ادرار و باز کردن مجاری ادراری به خصوص ورم خوش خیم پروستات، که موجب مشکل دفع ادرار می شود، و اثرش مثل داروی آلمانی است.
انواع گزنه برای عفونت های معده وروده سنگ کلیه، سنگ کیسه صفرا، یرقان، بیماری های ریوی، روماتیسم، تومورها، وعفونت های سرطانی، در مورد مصرف ریشه و برگ گزنه مهم است که ۳۰ یا ۴۰ گرم آن را در یک لیتر آب ۱۰ دقیقه می جوشانند و در مدت روز بین غذاها آن را می نوشند به دلیل اثر شدید این گیاه بخصوص ریشه اش بر ورم پروستات و هورمون های مردانه می توان آن را گیاه مردان نامید.
در امراض کبد و طحال مفید است و زیاد کننده شیر است. در قدیم مرسوم بوده برای معالجه شب ادراری کودکان از تخم گزنه استفاده میشده.

طریقه مصرف گزنه:

مصرف آن بصورت دم کرده است که مقدار یک قاشق مرباخوری از برگ ها یا سرشاخه های خشک گیاه را در یک فنجان آب جوش تهیه کرده روزی ۳ فنجان از آن   می خورند.

خرید گزنه خشک شده در قسمت محصولات سایت

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

برای “فواید و خواص دارویی گیاه گزنه – عرق گزنه”

  1. خواص گزنه گفت:

    خیلی خوب بود تشکر از سایت خوبتون

:: ارسال نظر