فوجی چیست – میوه فی‌جو‌آ – درخت میوه فوجی

فوجی چیست – میوه فی‌جو‌آ – درخت میوه فوجی

فوجی چیست - میوه فی‌جو‌آ - درخت میوه فوجی

فیجوآ میوه‌ای است که در برزیل بوجود آمده است. این گیاه از راستهٔ مورد (Myrtales)، تیرهٔ موردیان (Myrtaceae) است. نام این میوه به صورت‌های فیجوآ، فیجوا، فی‌جوآ، فی‌جوا و فیجووا نوشته می‌شود. آن را با نام فوجیا نیز می‌شناسند. در ایران به طور محدود در استان‌های گیلان و مازندران کشت می‌شود.

ویتامین ها

فیجوآ یک منبع خوب ویتامین ث (Vitamin C) است و 23 درصد از حجم هر میوه آن را ویتامین ث تشکیل می دهد. این میوه به دلیل دارا بودن ید فراوان برای بیماری های تیروئیدی نیز توصیه می شود.

خواص

مقاومت مناسب این میوه در برابر سرما زمینه مناسبی برای توسعه کشت در شمال گیلان را فراهم کرده است. این میوه از خواص جادویی در درمان گرفتگی شریان های قلب و گواتر ناشی از کمبود ید شناخته می شود. این میوه مقادیر قابل توجهی ید ویتامین‌های پی وای و مواد سودمندی مانند کومارین سینکو مارین و متیل بنزوات می باشد. میوه فوجیا بصورت خام و همچنین بصورت فرآوری شده مانند مربا شربت کمپوت و حتی شکلات مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به سطح بالای استقبال مردم از آن تقریباً کمیاب بوده و بعنوان سوغات مناسبی به دیگر نقاط کشور نیز ارسال می شود.


خبرگزاری صدا و سیما درباره این میوه چه گفته؟

فیجوا میوه ی کم یابی است که احتمالا شما به ندرت نام آن را شنیده اید. این میوه در استانهای مازندران و گیلان به صورت محدود و پراکنده کشت می شود. این میوه اغلب به صورت خام، شربت، کمپوت، مربا و ترشی مصرف می شود و دارای خواص درمانی بالایی است.

با توجه به سطح بالای استقبال مردم از میوه فیجوا و کمیاب بودن آن به عنوان سوغات از استانهای شمالی به دیگر نقاط کشور ارسال می شود.

این میوه از خواص خوبی در درمان تیروئید و غنی از ترکیبات ید است، هر یکصد گرم فی جوا، صد میلی گرم جذب بدن می شود.

فی جوا حاوی املاح و ویتامین های گوناگون بویژه E، قند و مواد نافع برای ارگانیزم بدن انسان است.

مشکل اصلی این میوه کشت و تولید آن است، فی جوا به محض رسیدن مثل توت از درخت می ریزد، با گذشت چند روز از برداشت لکه هایی بر روی میوه پیدا می شود بنابراین خاصیت انبارداری ندارد و فاقد صرفه اقتصادی می با شد به همین منظور است که باغداران از کاشت آن استقبال کمتری می کنند.

برداشت میوه فی‌جوا از اوایل آبان آغاز و تا اوایل اذر ماه ادامه خواهد داشت.

فی جوا اعجاز بزرگ طبیعت، میوه ای خوش طعم با خواص درمانی می تواند باکار بردهای صنعتی در رونق کسب و کار تاثیرگذار باشد.

کلمات کلیدی: فوجی چیست, میوه فوجی‌آ, میوه فی‌جوا,  درخت میوه فوجی, خواص میوه فی جوا, فیجوآ, نهال درخت فیجوآ, نهال فی جوآ, طرز خوردن میوه فوجیا, مضرات میوه فوجیا, مضرات میوه فوجیا, fooji, fuji, Myrtales, Myrtaceae

نظرات شما :

:: ارسال نظر