فیزیو تراپی تنفسی ریه چیست؟

فیزیو تراپی تنفسی ریه چیست؟

bundaberg-physiotherapy-centre-and-sports-injury-clinic-فیزیوتراپی تنفسی

فیزیوتراپی تنفسی شامل تخلیه ترشحات، سرفه و تنفس عمیق و دق قفسه سینه می باشد. این عمل باعث افزایش حرکت و کاهش ترشحات، احیای بافت ریوی و همچنین استفاده صحیح از ماهیچه های تنفسی می شود. این تکنیک از روی هم هوابیدن بافت و عفونت ریوی پیشگیری می کند. فیزیوتراپی تنفسی در دو زمان صبح ها و عصرها ۱٫۵ ساعت پس از غذا خوردن انجام می شود. زیرا باعث تهوع استفراغ و یا آسپیراسیون غذا می شود.

اهداف:

افزایش و بهبود تهویه بیمار

جلوگیری از تجمع ترشحات

جلوگیری از اتلکتازی

کاهش انرژی لازم برای تنفس

افزایش بازده ریه

افزایش قدرت و هماهنگی و تقویت عضلات تنفسی

اصلاح الگوهای تنفسی

بهبود تحرک دیواره قفسه سینه

کمک به کنترل تنفس بیمار

اکسیژن گیری کامل آلوئولی

فیزیوتراپی تنفسی

تعداد دفعات انجام این وضعیت ها در روز با توجه به میزان ترشحات ریه ها انجام می شود. در این عمل بیمار به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه در هر وضعیت قرار گرفته و فیزیوتراپیست با عمل دق و وارد کردن ضربات بر روی سینه و ایجاد لرزش موجب کنده شدن و جابجایی ترشحات ریه می شود. مدت قرار گرفتن در هر وضعیت نباید بیش از ۴۰-۴۵ دقیقه به طول انجامد. ترشحات و خلط های شل شده در ریه ممکن است حتی ۳۰-۶۰ دقیقه بعد از انجام این وضعیت ها با سرفه خارج نشود.

اقدامات موثر برای تخلیه ترشحات ریه:

پس از عمل دق و لرزش یک نفس عمیق بکشید و سپس بازدم خود را از طریق سه بار سرفه پشت سرهم با صدای بلند و با صدای بم انجام دهید. با عمل سرفه محکم به تخلیه ترشحات خود کمک کنید.

یک نفس عمیق بکشید و بعد سرفه کنید. بعد از یک دقیقه ورزش تنفسی ۲ دقیقه استراحت و یک سرفه بکنید. با کمک عضله دیافراگم عمل دم را انجام داده و یا دهان یا لبهای جمع شده و به آرامی هوا را از میان دهان بازدم را انجام دهید. در صورتیکه قادر به تخلیه ترشحات نباشید، پرستار با کمک ساکشن می تواند ترشحات ریه شما را تخلیه کند بعد از تخلیه ترشحات شستشوی دهان موجب برطرف شدن بوی بد دهان شما می شود.

موارد ممنوعیت فیزیوتراپی تنفسی:

. خونریزی حاد ریوی و خلط خونی

. شکستگی دنده ها اهیدگی ریوی

. ناپایداری قفسه سینه

. سل ریوی پنوموتراکس درمان نشده

. آسم حاد

. تومور ریوی

. آبسه ریوی

. آسیب های سرو گردن

. تومورهای استخوانی

عوارض فیزیوتراپی تنفسی:

هیپوکسی…….

افت فشار خون در حالت ایستاده…….

افزایش فشار داخل جمجمه………

شکستگی دنده……….

پنوموتوراکس……….

گرد آورنده: fooji.ir

نظرات شما :

:: ارسال نظر