قطره های جدید چشمی بهتر از آمپول در درمان دژنراسیون ماکولا(AMD) عمل می کنند

قطره های جدید چشمی بهتر از آمپول در درمان دژنراسیون ماکولا(AMD) عمل می کنند

قطره های جدید چشمی بهتر از آمپول در درمان دژنراسیون ماکولا(AMD) عمل می کنند

تباهی لکه زرد در چشم یا دژنراسیون ماکولا(AMD) یک عارضه شایع در افراد مسن است که ممکن است دید مرکزی در فرد مبتلا را از بین ببرد. یک تیم از دانشمندان قطره ی جدیدی ساخته اند که می تواند جایگزین تزریقات ماهانه ایی شود که افراد مبتلا در چشم خود برای درمان انجام می دهند.

فقط در کشور انگلستان بیش از ۶۰۰ هزار نفر مبتلا به AMD هستند و در ایالات متحده آمریکا این بیماری شایع ترین دلیل از بین رفتن بینایی در افراد بالای ۵۰ سال است. درمان کنونی بوسیله تزریق ناراحت کننده و دردناک آمپول در چشم انجام میگیرد. در این تزریق نه تنها ریسک آسیب رساندن به چشم وجود دارد بلکه تصور اینکه یک سوزن وارد کره ی چشم ما شود آنقدر مشمئز کننده و دردناک است که عطای این نوع درمان را به لقایش ببخشیم.

خوشبختانه یک تیم از دانشگاه بیرمنگهام یک درمان جدید و پیشگامانه را کشف کرده است که می تواند دارو را بوسیله یک قطره ی ساده چشمی به جای تزریق دردناک وارد چشم کند. این تیم یک پپتید(نوعی آمینو اسید) نافذ سلولی (CPP) تولید کرده اند که می تواند دارو را تا قسمت مربوطه در چشم در یک دقیقه حمل کند.

مقاله چاپ شده در همین ارتباط از موثر بودن و سمی نبودن این دارو در درمان AMD یا استفاده از شیوه CPP خبر میدهد که با موفقیت در دهان و چشم موش و خوک مورد آزمایش قرار گرفته است. سطح فعالیت زیستی این قطره چشمی برابر تمامی شیوه های جایگزین رساندن دارو، نشان داده شده است.

داروی CPP این پتانسیل را دارد که بتواند اثر قابل توجهی در درمان AMD با انقلاب در نحوه رساندن دارو بوجود بیاورد. اثرات مطلوب مدیریت دارو توسط بیمار بوسیله ریختن قطره در چشم، باعث کاهش چشم گیری در عوارض مضر و هزینه های مراقبت از سلامتی در مقایسه با درمان به شیوه کنونی خواهد شد.

توسعه CPP به این معنی است که داروهایی که می بایست مستقیما به حفره عقبی چشم برسند، می توانند به جای یک تزریق جراحی گونه، بوسیله یک قطره ساده چشمی مدیریت شوند. در حالی که مطالعات اولیه، پیرامون درمان AMD انجام گرفته است اما محققان اعلام کرده اند که این تحقیق می تواند در مورد سایر بیماری های مزمن چشمی نیز گسترش داده شود.

این تحقیق در ژورنال Investigative Ophthalmology and Visual Science به چاپ رسیده است.

ترجمه: ب.دلاوری

منبع: newatlas

پزشکی و سلامت

 

نظرات شما :

:: ارسال نظر