مجتمع مسکونی لوکس در مکزیک اجازه نمی دهد پاهای ساکنین به زمین برسد

مجتمع مسکونی لوکس در مکزیک اجازه نمی دهد پاهای ساکنین به زمین برسد

مجتمع مسکونی لوکس در مکزیک

معمار معروف زاها حدید از یک پروژه جدید مسکونی مجلل در مکزیک رونمایی کرد که آن را با الهام از فرهنگ مایا طراحی کرده است. در این طرح تلاش خواهد شد تا کمترین میزان مزاحمت برای طبیعت وحشی با استفاده از فونداسیون و پیاده رو های مرتفع به کمترین حد خود برسد. این مجتمع مسکونی آلای (Alai) نام گذاری شده است و در منطقه ی وحشی و استوایی مایان مکزیک بنا خواهد شد، یک منطقه توریستی در یوکاتان پنینسولا.

جزئیات زیادی از این طرح در مراحل ابتدایی آن منتشر نشده است اما روشن است که آلای شامل مجموعه ایی از مجتمع های آپارتمانی با واحد های لوکس خواهد بود. ساختمان ها با کمترین فضای ممکن بر روی زمین بنا خواهند شد و در واقع امکانات خاصی در زیر این مجتمع ها در نظر نگرفته شده است. ساختمان ها به وسیله ی پیاده رو های بزرگی که از زمین ۹ متر ارتفاع دارند به بخش هایی که در آنها امکانات ورزشی و اوقات فراغت در نظر گرفته شده متصل می شوند.

ساخت مجتمع مسکونی در مکزیک توسط زاها حدید

ایده ی قرار گرفتن پایین ترین قسمت ساختمان در بالای زمین و پیاده رو هایی که همگی در ارتفاع قرار  گرفته اند برای دور کردن ساکنین از مناطق بکر طبیعی بوده است. طبیعت وحشی اطراف ساختمان تا جای ممکن دست نخورده باقی می ماند و می تواند به رشد طبیعی خود ادامه دهد. تمامی قسمت های پایینی و پلت فرم ساختمان به صورت مشبک ساخته می شوند تا امکان رسیدن نور خورشید به جانداران در زیر آنها مهیا گردد.

 زاها حدید معمار، این پروژه را یک پروژه ی عظیم که برایش اعتبار زیادی به همراه خواهد داشت، می نامد. سخت که این ساختمان ها را دقیقا شبیه ساختمان های باستانی قوم مایا بدانیم اما این بناهای باستانی نیز از خاصیت تکرار در معماری برای ساخت تجربه اندوزی کرده اند همچنان که در آلای نیز به همین گونه است.

مجتمع مسکونی در مکزیک در منطقه استوایی

آوازه ی بناهای قدیمی مایا ها به دلیل بافت بسیار قدرتمند و پیچیدگی های سطحی آن است که از شیوه ی قدیمی معماری که از تکرار انواع مختلفی از اجزای هندسی در ساخت آن استفاده شده است، ناشی می شود. اما در ساختمان های آلای از بافت متفاوتی استفاده شده است و شکل دهی به هر ساختمان از طریق مونتاژ واحد های بالکنی و اجزای زیبا کننده ی ظاهر ساختمان به صورت متوالی بر روی هم انجام می گیرد.

این ترکیب بنا امکان تغییرات نسبی ظاهری را برای هر مجتمع فراهم می کند در حالی که زبان طراحی در آنها یکسان باقی می ماند. بافت ظاهری و واحدهای بالکنی امکان تابش نور خورشید را به درون آپارتمان ها فراهم می کند.

Maya-Zaha Hadid

ساختار بناها بوسیله گسترش کاشت گیاه و ایجاد گلخانه که توسط هنرمند دیگری به نام گراس مکس صورت می گیرد، ترکیب خواهد شد. علاوه بر این ها یک منطقه دریاچه گون با عمق بسیار کم در کنار جنگل های جدید ایجاد می شود که با استفاده از پیاده رو های معلق امکان قدم زدن در آنها برای ساکنین فراهم شود بدون اینکه بخواهند مزاحم طبیعت گردند.

مجوز های لازم برای ساخت بنا به سازندگان اعطا شده است بنابراین می بایست به زودی منتظر شروع ساخت باشیم هر چند که تاریخ دقیق شروع به کار آن هنوز مشخص نگردیده است.

ترجمه:ب.دلاوری

منبع: Newatlas

اخبار علمی – معماری

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر