مراکز تراش الماس و سنگ های قیمتی

مراکز تراش الماس و سنگ های قیمتی

الماس-جواهر
تجارت الماس در مسیر خود باید از مراکز تراش عبور کند.عوامل متعددی بر چگونگی و شرایط این مراکز تاثیر گذار است.برخی از این مراکز علاوه بر مرکزیت در تراش, قطبهای اصلی تجارت الماس نیز محسوب می گردند از ان جمله اند:
آنتورپ:این شهر در بلژیک از دوران قرون وسطی عمده ترین مرکز تراش و تجارت الماس در اروپا محسوب می شود.امروز به مهمترین مرکز تجارت الماس خام صنعتی و تراش خورده تبدیل شده به طوری که خرید و فروش بیش از ۸۰درصد الماس خام در این شهر انجام می گیرد وحجم تجارت سالیانه ان به دهها میلیارد دلار میرسد.
این شهر همچنان به تخصص در تراش الماس مشهور است و ماهرترین تراشنده ها که سنگهایی مانند ماکله را به بهترین شکل می تراشند,در این شهر زندگی میکنند.
آمستردام:از مراکز قدیمی تجارت الماس در اروپا بوده و در قرن شانزدهم الماس از هندوستان برای تجارت به آمستردام فرستاده میشد و سپس به آنتورپ برای تراش برده می شده است.
تراشنده های هلندی ابداع کننده روش جدید برش الماس به شمار می روند.الماس کولینان بزرگترین الماس که تاکنون پیدا شده توسط یک هلندی به نام ژوزف آشر در سال ۱۹۰۷تراش داده شده است.این شهر هنوز یکی از مراکز مهم تجارت جهانی الماس محسوب می گردد.
تل آویو:با اشغال کشورهای هلند و بلژیک در سال۱۹۴۰در جنگ جهانی دوم, بسیاری از تجار و دست اندر کاران تراش الماس به تل اویو مهاجرت کردندو به تراش الماس های کوچک و ارزان پرداختند,ولی از دهه ۱۹۸۰به بعد به تراش الماس های بزرگ و اشکال فانتزی دست زدند و تراش الماس های ارزان و کوچک را به دیگر کشورهای اسیایی واگذار کردند.این صنعت گران در طراحی و تولید تجهیزات پیشرفته تراش الماس پیشقدم بودند وبه همین دلیل الماس های با اشکال فانتزی را با دقت بالایی می تراشند.
هند:صنعت تراش الماس در هندوستان در ایالت گجرات قرار دارد و پیشینه تاریخی ان به پیدا شدن معدن ارژیل در استرالیا و سرازیر شدن الماسهای ان به هندوستان باز می گردد.پایین بودن ارزش نسبی این الماسها به علت کوچکی انها و پایین بودن دستمزد تراش و حجم زیاد ان که حدود ۹۰درصد الماس تراش خورده جهان را شامل می شود,توجیه اقتصادی دارد.
نیویورک:این شهر از نظر تجارت الماس رقیب بزرگی برای انتورپ و تل اویو محسوب می شود,به طوری که نزدیک به نیمی از الماس تراش خورده جهان در این شهر معامله می گردد.در این شهر تراشکاران,به تراش الماس های بزرگ با بهترین کیفیت مشغول اند.حجم معاملات در این شهر به قدری گسترده است که جهت تامین امنیت,دفاتر تجارت الماس در نیویورک دارای پلیس و نیروی امنیتی مخصوص اند.
ژوهانسبورک:

یکی از مراکز اصلی تجارت الماس است.مهمترین نکته قابل توجه ان است که شرکت دوبیرز, سنگها را به کسانی که در این شهر کارخانه تراش الماس دارند,۱۰درصد ارزان تر از قیمت بازار لندن می فروشد.در حقیقت یک سیاست تشویقی برای رشد و نگه داشتن اهمیت این شهر در تجارت الماس به شمار می اید.
روسیه: صنعت تراش در روسیه به قرن هفدهم باز می گردد.با پیدا شدن ذخایر غنی الماس در روسیه در دهه ۱۹۵۰ این صنعت رشد چشمگیری پیدا کرد و تراشکاران روس همواره بر کیفیت تاکید دارند و کار انها با بلژیک برابری می کند.
بانکوک:تایلندیها سابقه طولانی در تراش و تجارت سنگهای رنگی دارند.از دهه۱۹۹۰ بدون دارا بودن سابقه ای در زمینه تراش الماس بدان روی اوردند.در سال ۲۰۰۰بیش از بیست هزار نفر به کار تراش الماسهای متوسط مشغول بودند.
چین: پشتیبانی دولت این کشور از صنعت تراش الماس موجب رشد ان در سالهای اخیر شده است. چینیها به تراش سنگ های کوچک با کیفیت بالا مشغول اند.بسیاری از مراکز تراش الماس,سنگهای خود را پس از تراشیدن برای ببرسی پایانی تراش به چین میفرستند.در سالهای اخیر چینیها به تراش الماسهای پرنسس کوچکتر ۲/۰قیراط و با کیفیت بالا مشهورند.
کانادا: اخرین عضو مراکز اصلی تراش الماس.این صنعت از طریق سرمایه گذاری و اموزشی مورد حمایت دولت قرار دارد. حمایتهای تشویقی دیگری نیز برای کسترش این صنعت وجود دارد از جمله انکه معدن اکاتی ده درصد از بهترین سنگهای خود را به تراشندگان محلی می فروشد.

بدلیجات زیبا

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر