مشخصات کرم ضد آفتاب مناسب برای انواع پوست ها

مشخصات کرم ضد آفتاب مناسب برای انواع پوست ها

مشخصات کرم ضد آفتاب مناسب برای انواع پوست ها

ضدآفتاب چیست؟

ماده ای است که برروی سطح پوست قرارداده می شود تا پوست را در برابر اثرات مضر نورآفتاب محافظت کند. این ماده با فرمولاسیون های مختلفی تهیه و عرضه شده است و اگر به درستی مصرف شود می تواندتاحدزیادی مانع اشعه فرابنفش آفتاب و اثرات منفی آن برپوست گردد. ضدآفتاب برای این نیست که آن را برروی پوست خود مالیده و ساعت ها بدن خود را درمعرض نورخورشید قراردهید تا «برنزه» شوید.

ضد آفتاب خوب کدامست ؟

ضدآفتاب خوب باید بتواند هردونوع اشعه فرابنفش یعنی نوع آ و نوع بی را بلوک کند ( «وسیع الطیف» باشد) ودرعین حال از نظر زیبایی ظاهری قابل قبول. ازدیگر ویژگی های یک ضدآفتاب خوب ، دوام اثر آن و مقاومت دربرابر آب و تعریق است. برای رسیدن به این اهداف ، شرکتهای سازنده ضدآفتاب معمولا” از ترکیبی از مواد گوناگون استفاده می کنند. این مواد را می توان به دودسته تقسیم کرد: ضدآفتاب های فیزیکی که با منعکس کردن و پخش کردن اشعه فرابنفش عمل می کنند ، و ضدآفتاب های شیمیایی که اشعه فرابنفش را جذب می کنند.

ضدآفتاب های فیزیکی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم اگر ذرات بزرگی داشته یا درصدشان زیاد باشد ، رنگ سفیدی ایجاد می کنند که از نظرظاهری چندان قابل قبول نیست.

ضدآفتاب های شیمیایی هریک قدرت جذب بخشی از اشعه فرابنفش رادارند. البته این ضدآفتاب ها گاهی باعث التهاب پوست هم می شوند.
درکودکان یا زنان حامله بهتر است از ضدآفتاب های فیزیکی استفاده شود.

راه های مختلفی برای مراقبت از پوست در برابر آفتاب وجود داره، مثل استفاده از کلاه، عینک، پوشاندن پوست با لباس های بلند و مهم تر از همه استفاده از کرم های ضدآفتاب. انواع بی شماری از کرم های ضدآفتاب وجود دارند، اما مهم اینه که بتونیم یک ضدآفتاب خوب، مناسب و موثر برای خودمون انتخاب کنیم و لازمه اش اینه که با اصطلاحات مربوط به ضدآفتاب ها آشنا باشیم.

SPF

SPF مخفف Sun Protection Factor است که به معنی فاکتور محافظت از نور خورشید می باشد. این عدد میزان محافظت کرم های ضدآفتاب را در برابر نور خورشید نشان می دهد؛ مثل SPF 40, SPF 30 SPF 60 و … هرچه این عدد بزرگتر باشد نشان دهنده این است که ضدآفتاب شما قدرت حفاظت بیشتری در برابر پرتوهای خورشید دارد. اما نکته قابل توجه این است که SPF تنها میزان محافظت در برابر پرتوهای UVB را نشان می دهد و عامل دیگری نشان دهنده میزان محافظت از پوست شما در برابر پرتوهای UVA است. UVB تنها به سطح پوست نفوذ می کند و عامل آفتاب سوختگی، سرخی و التهاب پوست می باشد.

حتما بخوانید  باکتری‌هایی که باعث پیری می‌شوند

ضدآفتاب هایی را انتخاب کنید که دارای حداقل SPF30 باشند.

PA

ممکن است روی بسته بندی بعضی از ضد آفتاب ها عبارت PA را دیده باشید. PA میزان محافظت از پوست شما را در برابر پرتوهای UVA نشان می دهد. معمولا PA با این شکل ها نمایش داده می شود:

PA+

PA++

PA+++

مشخصا هرچه میزان پلاس های PA بیشتر باشد، بیشتر در برابر UVA در امان خواهید بود. UVA به لایه های عمقی و زیرین پوست نفوذ می کند و عامل پیری پوست، چین و چروک، تیرگی پوست و ایجاد سرطان های پوستی مانند ملانوما می باشد. ضدآفتاب هایی را انتخاب کنید که دارای استاندارد PA حداقل ۳PLUS باشند.

طیف گسترده یا broad-spectrum

طیف گسترده به معنای قابلیت محافظت ضدآفتاب در برابر پرتوهای UVA و UVB می باشد.

ضدآفتاب هایی را انتخاب کنید که دارای طیف گسترده باشد.

پارابن

عامل مهم دیگری که باید مد نظر قرار دهید این است که کرم های ضد آفتابی را انتخاب کنید که فاقد پارابن باشند. پارابن ها در گروه مواد نگهدارنده طبقه بندی می شوند و علی رغم آنکه دارای خواص آنتی باکتریال هستند و از رشد میکروب ها در فرآورده های گوناگون جلوگیری می کنند؛ برای پوست مضر هستند و سبب ایجاد حساسیت، سوزش و التهابات پوستی می شوند. از کرم هایی استفاده کنید که بجای پارابن از نگهدارنده های مناسب در آنها استفاده شده باشد.

و نکته ضدآفتاب هایی را انتخاب کنید که فاقد پارابن باشند…

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست خشک

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست خشک

اگر چه همچنان بسیاری از کاربران علی رغم توضیحات ما در مقاله کرم ضد آفتاب و انواع ضد آفتاب بر اساس نوع محصول از واژه ” کرم ضد آفتاب ” به جای ” ضد آفتاب ” استفاده می کنند ولی این واژه در مورد افرادی که پوست خشک دارند کمی صدق خواهد کرد . زیرا افرادی که پوست خشک دارند بهتر است ضد آفتاب هایی که مرطوب کننده دارند استفاده کنند و از آنجائیکه کرم های ضد آفتاب حالت مرطوب کنندگی خوبی دارند بنابر این در افراد با پوست خشک کرم های ضد آفتاب گزینه خوبی محسوب خواهد شد . علاوه بر کرم های ضد آفتاب ، لوسیون های ضد آفتاب ( lotion ) و پماد های ضد آفتاب ( Ointment ) نیز معمولا مناسب پوست خشک هستند و بهتر است اگر پوست خشکی دارید در هنگام خرید ضد آفتاب ، به دنبال این واژه ها باشید .

حتما بخوانید  درمان موهای نازک شده: برای پیشگیری از ریزش مو چه کاری می توان انجام داد؟

ضد آفتاب مناسب پوست چرب

ضد آفتاب مناسب پوست چرب

کرم های ضد آفتاب گزینه چندان مناسبی برای پوست چرب به حساب نمی آیند ، همان طور که می دانید ، ” کرم ضد آفتاب ” ضد آفتاب هایی هستند که معمولا مرطوب کننده بوده و حاوی محتوای چربی بالایی برای پوست چرب هستند و برای پوست چرب سنگین خواهند بود . در سالیان اخیر ضد آفتاب فاقد چربی یا ضد آفتاب Oil Free به بازار آمده اند که اگرچه کاملا فاقد چربی نیستند ولی به علت چربی بسیار پایین گزینه بسیار مناسبی برای پوست چرب محسوب می شوند . همچنین فلوئید ضد آفتاب نیز گزینه بسیار خوبی برای افرادی که پوست چرب و یا مختلطی دارند به حساب می آیند . در زیر به چندین مدل از ضد آفتاب های مناسب برای افرادی که پوست چرب دارند اشاره خواهیم نمود .

………………

محمد گلشنی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: در استفاده از کرم ضدآفتاب باید به نوع پوست توجه ویژه شود.

این متخصص پوست و مو ادامه داد: افرادی که پوست چرب دارند یا مستعد آکنه هستند باید از کرم‌های ضدآفتاب فاقد چربی استفاده کنند.

وی افزود: افرادی که پوست خشک دارند می‌بایست از ضدآفتاب‌هایی با پایه چرب‌تر استفاده کنند.

گلشنی بیان داشت: فاکتور محافظت کننده کرم‌های ضدآفتاب با شاخصی به نام SPF مشخص می‌شود که نشاندهنده مقاومت آن کرم ضدآفتاب در برابر آفتاب است.

وی ادامه داد: یعنی اگر شخصی یک ساعت زیر آفتاب قرار بگیرد تا دچار آفتاب سوختگی شود با فردی که کرمی با SPF 15 بزند ۱۵ ساعت در معرض آفتاب باشد آفتاب سوختگی‌شان برابر است یعنی پوست فرد ۱۵ برابر مقاومت‌تر می‌شود.

این متخصص پوست و مو ادامه داد: البته میزان استفاده از کرم ضدآفتاب برای ناحیه صورت و گردن نیز مهم است که باید به اندازه ۲ میلی‌گرم در سانتی‌مترمربع باشد که معادل نصف بند انگشت سبابه فرد است.

گلشنی اظهار داشت: این مقدار از کرم برای پوشش کامل ناحیه صورت و گردن مناسب است.

این متخصص پوست و مو در پاسخ به پرسش فارس، مبنی بر اینکه استفاده از کرم بایدچند بار در روز تمدید شود گفت: اگر پوستی مستقیماً در معرض آفتاب است باید هر ۳ ساعت کرم تکرار شود اما اگر در معرض آفتاب مستقیم قرار ندارد بعد از هر ۴ تا ۵ ساعت، تکرار کرم الزامی است چرا که خاصیت کرم ضدآفتاب بعداز ۴ تا ۵ ساعت از بین می‌رود.

گلشنی SPF مناسب کرم ضدآفتاب برای همه افراد را ۲۵ تا ۳۰ دانست و گفت: کرم ضدآفتاب بالاتر از ۳۰ توصیه نمی‌شود.

این متخصص پوست و مو تأکید کرد: اگر SPF کرمی ۹۰ باشد بدان معنا نیست که ۳ برابر کرمی با SPF 30 تأثیر دارد.

وی افزود: آمارها نشان داده که ضدآفتاب ۳۰ با ۹۰ هیچ فرقی ندارد و فقط یک الی دو درصد در افزایش جذب تفاوت دارد.

گلشنی در پاسخ به پرسش فارس، درباره تفاوت کرم های ضد آفتاب رنگی و غیر رنگی گفت: رنگی بودن یا نبودن کرم‌های ضدآفتاب هیچ تأثیری بر عملکرد آنها ندارد چرا که از کرم های ضد آفتاب رنگی برای همخوانی بیشتر کرم با پوست و خوب پخش شدن کرم بر روی پوست استفاده می‌شود.

این متخصص پوست و مو گفت: حتی ما برای پوست ایرانی که معمولاً سبزه‌تر است کرم ضدآفتاب رنگی را برای همخوانی بیشتر توصیه می‌کنیم.

گلشنی پاک کردن صورت از کرم‌های ضدآفتاب را با مواد پاک‌کننده (سیندت و پن‌ها) و صابون‌های دارای مرطوب‌کننده برای پوست‌های خشک و حساس و افراد مسن، مناسب دانست و افزود: سیندتها صابون‌هایی هستند که خاصیت پاک‌کنندگی و کف کمتر دارند و PH اسیدی آن مناسب پوست است.

این متخصص پوست و مو به افرادی با پوست چرب توصیه کرد که برای پاک کردن کرم ضدآفتاب از پاک‌کننده‌های قوی‌تر استفاده کنند.

سلامت پوست و مو

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر