مضرات صابون‌های آنتی‌باکتریال برای بدن انسان

مضرات صابون‌های آنتی‌باکتریال برای بدن انسان

مضرات صابون‌های آنتی‌باکتریال برای بدن انسان

شوینده‌های ضد باکتری برای جلوگیری از انتقال عوامل بیماری‌زا استفاده می‌شوند و مردم این محصولات را به نوع معمولی آن ترجیح می‌دهند.

هنگام شستن دست دیدن عبارت آنتی‌باکتریال بر روی صابون ها شاید خیال شما را راحت کند، اما این ترکیبات آنچنان که تصور می شود مفید و مناسب نیست.

ترکیبات ضد میکروبی می تواند برای سلامتی انسان و محیط زیست زیان‌آور باشد. بیش از ۲۰۰ دانشمند و پزشک حرفه ای به این نتیجه رسیده‌اند که ترکیبات ضد باکتری هیچگونه فوایدی برای سلامتی ندارد!

این ترکیبات حاوی دو ماده به نام های «تریکلوسان» و «تریکلوکربن» است که در بسیاری از لوازم بهداشتی و سلامتی یافت می شود.

اخیرا سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) به این نتیجه رسیده است که ترکیبات آنتی باکتریال تقریبا به اندازه صابون های معمولی از انتقال عوامل بیماری زا جلوگیری می کند؛ بنابراین فروش صابون و شامپوهای حاوی این ترکیبات را ممنوع اعلام کرده است.

با این حال این مواد شیمیایی به طور گسترده در بیش از ۲ هزار محصول از جمله شوینده ها، لباس، اسباب‌بازی کودکان، فرش، پلاستیک و رنگ های نقاشی وجود دارد.

طبق نتایج مطالعه ای، تریکلوسان و تریکلوکربن عملکرد غدد درون ریز بدن و تولید برخی هورمون ها را مختل می کند.

طی آزمایشی بر روی جوندگان در معرض تریکلوسان، کاهش هورمون تستوسترون و کاهش تعداد اسپرم مشاهده شد. برخی پژوهش ها بر روی انسان نیز ارتباط این ترکیبات و کاهش تعداد اسپرم را مورد تایید قرار می‌دهد.

همه این موارد در حالی اتفاق می‌افتد که این ترکیبات شیمیایی با ورود به چرخه محیط زیست، در گیاهان آبزی تجمع یافته و زندگی جانداران موجود در آب را تحت تاثیر قرار می دهد.

حتما بخوانید  مضررات و بیماریهای جویدن ناخن - جویدن ناخن ممنوع

بعد از هشدار سازمان غذا و دارو آمریکا درباره این دو ماده، تولید کنندگان، فرمول‌های آنتی باکتریال دیگری را به کار گرفتند؛ ترکیبات شیمیایی که در تشک های ورزشی، ظروف نگهداری مواد غذایی و وسایل آشپزخانه موجود است.

شستن دست با صابون های آنتی باکتریال آنچنان که تصور می‌کنید موثر نیست و به جای آن بهتر است دست خود را با دقت زیاد و با صابون های معمولی بشویید.

منبع: طبیب من به نقل از Menshealth

پزشکی و سلامت

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر