مضرات وابستگی به موبایل – کاهش وابستگی به گوشی

مضرات وابستگی به موبایل – کاهش وابستگی به گوشی

مضرات وابستگی به موبایل - کاهش وابستگی به گوشی

محققان دریافتند اضطراب ناشی از دور بودن از موبایل به طور قابل توجهی ظرفیت شناختی انسان را کاهش می دهد و باعث می شود تا فرد وظایف خود را به درستی انجام ندهد.

محققان در یک بررسی جدید دریافتند که چگونه تلفن همراه در انجام وظایف روزانه تاثیر می گذارد به همین منظور در یک آزمایش از 800 کاربر گوشی هوشمند خواستند پشت میز رایانه بشینند و مجموعه ای از تست ها را انجام دهند تا بتوانند ظرفیت شناختی کاربران یعنی توانایی مغز آن ها را برای نگهداری و پردازش داده ها در هر زمان بررسی کنند.

قبل از شروع این آزمایش از شرکت کننده ها خواسته شد تا تلفن های همراه خود را روی میز، در جیب خود، کیف شخصی یا در یک اتاق دیگر قرار دهند همچنین به همه آن ها دستور داده شد تا تلفن خود را خاموش کنند.

محققان دریافتند شرکت کننده هایی که تلفن آن ها در اتاق دیگری بود نسبت به کسانی که تلفنشان در جیب یا روی میز بود عملکرد بهتری نسبت به انجام وظیفه خود نشان دادند. یافته های این تحقیق نشان می دهد حضور گوشی همراه باعث کاهش ظرفیت ها و عملکردهای شناختی این شرکت کننده ها شده است اگر چه آن ها تصور می کردند تمام توجه شان به کاری است که در حال انجام آن هستند.

در یک تحقیق دیگر، محققان به بررسی نحوه وابستگی افراد به تلفن و اینکه چقدر افراد احساس می کنند باید تلفن همراه داشته باشند تا وظایف روزانه خود را انجام دهند و تاثیر تلفن روی ظرفیت شناختی افراد پرداختند و همانند آزمایش قبل شرکت کننده ها پشت میز رایانه نشستند و تلفن های خود را در مکان مختلف قرار دادند.

محققان درافتند افرادی که وابستگی بیشتری به تلفن های خود داشتند در مقایسه با کسانی که وابستگی کمتری داشتند وظایف خود را کمتر به نحو احسنت انجام دادند و عملکرد خوبی از خود نشان ندادند.

به گفته یکی از محققان، مهم نیست تلفن همراه خاموش یا روشن است و در کجا قرار دارد زیرا اضطراب ناشی از دور بودن از تلفن همراه توانایی مغز برای داشتن تمرکز و انجام وظایف را کاهش می دهد و افراد برای کاهش وابستگی به موبایل و سایر وسایل مشابه به مرور زمان این وسایل الکترونیکی را باید از خود دور نگه دارند.

منبع: طبیب من به نقل از medicalxpress

پزشکی و سلامت

نظرات شما :

:: ارسال نظر