موشک خا-۵۹ام +kh-59M +موشک هدایت شونده

موشک خا-۵۹ام +kh-59M +موشک هدایت شونده

Kh-59MK-Kazoo-خا59

خا-۵۹ با موتور توربوجت آویزان از بدنه، یکی از پیکربندی های منحصربه فرد در دنیای موشک است. سابقه طراحی موشک خا-۵۹ (بدون پسوند ام) به اواخر دهه ای ۷۰ باز می گردد. خا-۵۹ بر خلاف گونه امروزی از یک موتور سوخت جامد داخل بدنه استفاده می کند. این موشک با بردی معادل ۴۰ کیلومتر اولین بار در سال ۱۹۸۴ زیر سوخو-۲۴ بسته شد. خا-۵۹ برای اولین بار در اوایل دهه ۹۰ میلادی مشاهده شد.

فضای داخلی انتهای بدنه موشک خا-۵۹ تبدیل به مخزن سوخت جت شده. موتور سوخت جامد اوکراینی کنار گذاشته شده و یک موتور توربوجت به جای آن در زیر بدنه نصب شده بود. خا-۵۹ ام که در غرب با کد ای اس-۱۸ یا کازو شناخته می شود. یک موشک کروز هوازی هواپایه با برد بیشینه ۱۱۵ کیلومتر است. این موشک در ۱۰ سال گذشته بارها در ویترین نمایشگاه های تسلیحاتی روسیه قرار گرفته است.

که نشان می دهد تمایل برای پیدا کردن مشتری خارجی برای آن بالاست. خا-۵۹ام بیشتر در نقش کروز ضد کشتی کاربرد دارد. این موشک هم مانند دیگر موشک های هم رده، پس از پرتاب خود را به ارتفاع پایین رسانده و ادامه مسیر می دهد. خا-۵۹ام قادر است در محیط دریا در کمینه ارتفاع ۷ متر و در خشکی در کمینه ارتفاع ۱۰۰ متر پرواز کند.

سرعت سیر خا-۵۹ام ، بین ۰٫۷۲ تا۰٫۸۸ ماخ گزارش شده است. این موشک علاوه بر سامانه هدایت اینرسی (که بدون استثنا همه وسایل پرنده هدایت پذیر به آن مجهز هستند) از هدایت تلوزیونی استفاده می کند.

موشک در میانه مسیر خود تصحیحاتی را از طریق خط فرمان هواپیمای شکلیک کننده دریافت می کند. در مرحله حمله به هدف، صحنه های منطقه هدف را برای هواپیما ارسال می کند و خلبان دوم از طریق ارتباط داده، خا-۵۹ام را به سمت حمله نهایی هدایت می کند.

ارتباط داده بین موشک و هواپیما از طریق یک پاد الکترونیکی موسوم به ای پی کی-۹ نصب شده در زیر هواپیما تامین می شود.

گردآورنده: fooji.ir

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر