چطور موهایی بلند و سالم داشته باشیم

چطور موهایی بلند و سالم داشته باشیم

چطور موهایی بلند و سالم داشته باشیم

چطور موهایی بلند و سالم داشته باشیم شناخت نوع مو، نحوه شستشو و انتخاب شامپو

آیا شما در حسرت گیسوانی بلند و درخشان هستید؟ اولین چیزی که به آن نیاز دارید صبر است: باید بدانید که موها در سال فقط ۱۵ سانتی متر رشد میکند یعنی چیزی حدود ۱٫۲۵ سانتی متر در ماه، و آنچه که ما میتوانیم انجام دهیم برای سرعت بخشیدن به این پروسه بسیار ناچیز است. ما میتوانیم امکان تغذیه درست را به موهایمان بدهیم و آسیب های احتمالی را به کمترین میزان برسانیم. بسیاری از امور رایج آراستن موها مانند شامپو زدن، خشک کردن و اتو، رنگ کردن، وحتی شانه کردن به شیوه غلط میتواند بیش از آنکه خوب باشد آسیب زیادی وارد کند. اگر چه با مراقبت صحیح موهای شما میتواند سالم و قوی رشد نماید.

موهایتان را به آرامی و موثر بشویید

  1. نوع موهایتان را تشخیص دهید: این مورد به ضخامت موهای شما، فرآیند شیمیایی که شما استفاده کرده ایید و / یا نوع پوست سرتان بستگی پیدا میکند.

. مو ی خوب با قطری کوچک از موهای هر فرد مشخص می شود. این مو تمایل به صاف ماندن دارد و ممکن است تا حدی سخت حالت بگیرد. همچنین ممکن است حساس به آسیب از حالت دادن و یا فرایند های شیمایی باشند.

. موی نازک به موهایی اتلاق می گردد که تراکم کمی در هر میلیمتر مربع داشته باشند. در حالی که این موها ممکن است خوب باشند یا نه. با این حال موهای نازک تا حد زیادی مشکلات موهای خوب را در برابر حالت دهی دارند.

حتما بخوانید  آموزش طرز تهیه کرم مرطوب کننده گیاهی برای پوست

. موهای ضخیم از لحاظ تراکم تعداد بیشتری را در هر میلیمتر مربع از پوست شامل می شوند. تفاوتی ایجاد نمیکند که موهای ضخیم، صاف, موجدار یا مجعد باشند، موهای ضخیم همیشه تمایل به خشک تر بودن نسبت به موهای خوب دارند.

.طیف های متفاوتی از موهای مجعد، موهای سخت در هم رفته تا موج دار نرم، وجود دارد.  مهمترین نکته در خصوص موهای مجعد زمانی که میخواهید محصولی اعم از شامپو و غیره برای آن انتخاب کنید این است که بدانید این موها تمایل بیشتری به خشک بودن از موهای صاف دارند.

. موهای رنگی از طریق فرآیند شیمیایی رنگ را بخود گرفته اند. رنگ نواری را بدور مو ایجاد میکند که مانع از رسیدن چربی محافظ مو می شود، این مو کاملا آسیب پذیر است. محصولاتی که برای این نوع موها طراحی شده به منظور محافظت از مو و نگهداری از رنگ در برابر حرارت و آب است.

. موهای خشک معمولا نتیجه افراط هستند، افراط در رنگ کردن، حالت دادن بوسیله حرارت، یا زیاده روی در مصرف محصولات الکلی هستند. آنها شکننده هستند و به راحتی شکسته می شوند.

. موهای چرب معمولا از پوست سر چرب حاصل می شوند. موها سخت تمیز می شوند، روغنی احساس می شوند، و یا بوی نامطبوعی دارند. شوره نیز از نتایج پوست سر چرب است. این مورد میتواند دلایل مختلفی از جمله، هورمونی، کمبود ویتامین، و وراثت داشته باشد. قطعا یکی از دلایل می تواند از خشکی زیاد پوست سر باشد، که بدن در واکنش و برای جبران، بیش از میزان لازم چربی تولید می کند.

  1. شامپو و حالت دهنده مناسب با نوع موی خود انتخاب کنید. انواع موها شامل موهای معمولی، خوب، خشک، چرب، رنگ شده، و شوره دار هستند.
حتما بخوانید  چه افرادی نباید موهای زائد خود را لیزر کنند + دستگاههای مناسب لیزر در ایران

. موهای خوب و لاغر از از محصولاتی که برچسب ” حجم دهنده ” دارند ممکن است بهره ی بیشتری ببرند.

. موهای ضخیم و/ یا مجعد، باید از محصولاتی که ترکیبات سولفات دارند مانند (ammonium laureth sulfate, ammonium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate, sodium lauryl sulfate) پرهیز کنند. اینها شوینده هایی هستند که میتواند مانع رسیدن رطوبت به موها شوند و باعث فر شدن آنها گردند.

.برای موهای خشک، دنبال عناصر مرطوب کننده مخصوصا روغن های طبیعی مانند نارگیل، آرگان، آواکادو، جوجوبا، دانه انگور باشید. از محصولات حاوی الکل اجنتناب کنید.

. موهای رنگ شده بایستی با شامپوهایی شستشو شوند که به صورت اختصاصی فرمول نگهدارنده و محافظت از رنگ را دارند. شامپوهای درخشان و شفاف کننده برای این موها خیلی خشن هستند.

. برای موهای چرب از شامپوهای ملایم فاقد روغن و مرطوب کننده مانند شامپو بچه استفاده کنید. یک حالت دهنده ی مخصوص موهای چرب را نیز فراموش نکنید.

. برخلاف باور عموم، شوره ناشی از پوست سر چرب است. قارچ ها در روغن و چربی زندگی میکنند. این قارچ ها با تولید عوامل تحریک کننده باعث پوسته پوسته شدن سر می شوند. شامپویی تهیه شده از روغن درخت چای می توانند به عنوان یک ضد قارچ طبیعی برای شما عمل کند.

  1. شامپو را به پوست سر خود اضافه کنید، نه در طول موهایتان. شما قصد هدف گیری محل تولید چربی را دارید، آنها دقیقا زیر فولیکول های مو تولید می شوند، زیر پوست سرتان.

یک مقدار کمی از شامپو را روی سر خود ماساژ دهید، و در زمان آبکشی اجازه دهید تا در میان موهایتان جریان پیدا کند.

  1. سر خود را ماساژ دهید. کمی ماساژ دادن سر باعث چرخش بیشتر خون در فولیکول های مو می شود. این بدان معنی است که آنها مواد مغذی بیشتری را با سرعت بالاتر دریافت خواهند کرد. شما میتوانید در هر زمانی این کار را انجام دهید پس شستن سر فرصت مناسبی برای شماست تا شامپو را روی سر خود در تمامی جهات ماساژ دهید. بعد از اضافه کردن شامپو بر روی حرکت انگشتان خود به آرامی کار کنید، از پشت گردن شروع کنید و در جایی که موها روییده اند این کار را تمام کنید.
  2. از شامپو به میزان واقعی نیاز استفاده کنید. موهای خیلی چرب شاید به شستشوی هر روزه نیاز داشته باشند اما اغلب موهای خشک و حتی معمولی هر دو روز یک بارشامپو برایشان کافی است. شامپو حاوی شوینده های خشنی است است که می تواند موها را از چربی طبیعی محروم کند، بنابراین استفاده کمتر از شامپو میتواند به موهای شما کمک کند تا بهتر دیده و احساس شوند.
حتما بخوانید  علت سفید شدن و ریختن موها کشف شد

  1. بعد از شامپو از حالت دهنده استفاده کنید. حالت دهنده میتوانند درخشش را افزایش دهد، انعطاف موها را بیشتر کند، از موخوره جلوگیری کند، و حتی در مقابل اشعه یو وی از موها محافظت نماید. حالت دهنده ها کافیست فقط به انتهای موها اضافه شوند نه پوست سرتان. پس از آن خیلی بهتر است قبل از بیرون رفتن از زیر دوش با آب سرد موها را آبکشی نمایید.

ترجمه: ب.دلاوری به نقل از wikihow

زیبایی و سلامت

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر