مکانیزم کلیدی ریزش مو و سفید شدن آن کشف شد

 مکانیزم کلیدی ریزش مو و سفید شدن آن کشف شد

مکانیزم کلیدی ریزش مو و سفید شدن آن کشف شد

در حالی که فروشندگان روغن مار ادعا میکنند که محصولاتی برای درمان ریزش مو دارند، اما هنوز دانشمندان نتوانستند به راز تحریک رویش دوباره موها دست پیدا کنند. اما به نظر می رسد به درمان واقعی طاسی یک قدم نزدیک تر شده اییم. یک تیم از دانشمندان موفق به کشف سلول های رشد مو و تحریکات ژنتیکی در پس سفید شدن مو ها شدند.

مانند دیگر پیشرفت های شگفت انگیز علمی این یکی هم بر اثر تصادف کشف شد. یک تیم از محققان پوست در دانشگاه یو تی جنوب غرب آمریکا در حالی که به تحقیق بر روی گونه نادر ژنتیکی از یک سرطان می پرداخت، به طور سهوی کشف را انجام داد.

این پروژه زمانی شروع شد که دانشمندان در تلاش برای فهمیدن شکل قطعی انواع خاصی از تمور های سرطانی بودند. در پایان این پروژه آنها متوجه شدند چرا موها سفید می شوند و هویت سلولهایی که باعث رشد مو می شوند، کشف شد.

محققان موفق به کشف پروتئینی به نام KROX20 شدند. آنها فهمیدند که سلول های پوست برای اینکه تبدیل به ریشه مو شوند نیاز به تولید این پروتئین خاص دارند. هنگامی که سلولهای تولید کننده KROX20  در موش ها حذف شدند، هیچ مویی رشد نکرد.

این تیم همچنین یک پروتئین به نام فاکتور سلول ساقه مو (SCF) کشف کرد که برای رنگ مو بسیار ضروری است. در موش های آزمایشگاهی پس از حذف ژن این پروتئین از سلول ها ی تولید کننده ی مو، موهای حیوان کاملا سفید شدند.

در تحقیق های بیشتر تلاش خواهد شد تا تاثیر افزایش سن بر روی قطع تولید پروتئین KROX2O مورد بررسی بیشتر قرار گیرد، همچنین آنچه که باعث از بین رفتن ژن SCF و سفید شدن موها می شود. این تحقیق می تواند باعث کشف دیدگاه های جذابی در خصوص محرک های افزایش سن شود. اما در واقع می تواند در خدمت مبارزه با طاسی و ریزش مو قرار گیرد.

با بدست آمدن این دانش محققان امیدوار هستند تا بتوانند ترکیباتی برای استفاده ی موضعی و یا راه های انتقال سالمِ ژن های لازم به فولیکول های مو برای رفع این مشکل زیبایی ابداع کنند.

ترجمه: ب.دلاوری

منبع: Newatlas

پزشکی و درمان

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر