ناسا ارسال انسان با فضای پیمای اوریون را عقب می اندازد

ناسا ارسال انسان با فضای پیمای اوریون را عقب می اندازد

ناسا ارسال انسان با فضای پیمای اوریون را عقب می اندازد

علاقه مندان به فضا همچنان منتظر خبر ناسا در خصوص آغاز ماموریت فضا پیمای اوریون(Orion) با همراهی انسان هستند. اما ناسا می گوید که ماموریت بعدی اوریون بدون حمل فضانورد خواهد بود. در فوریه از رابرت لایتفوت به عنوان مدیر عملیاتی آژانس فضایی خواسته شد تا تحقیقات امکان سنجی خود را برای امکان ارسال زودتر از موعد انسان در برنامه ی ماموریت کاوشگر ۱ انجام دهد. اگرچه ناسا پس از اندازه گیری فاکتور های فنی و ریسک این پروژه تصمیم گرفت مطابق برنامه ی اصلی از ارسال انسان در ماموریت شماره ۱ خود داری کند. طبق برنامه ی قبلی قرار بود اولین ماموریت بشری این جستجو گر در سال ۲۰۲۱ اتفاق بیافتد.

دومین پرواز کپسول خدمه ی اوریون در ماموریت کاوشگر ۱ مطابق برنامه ریزی در سال ۲۰۱۹ بر روی راکت سیستم پرتاب به فضا حمل خواهد شد. هدف از این ماموریت  ارسال فضا پیما به همراه واحد خدماتی در مسیر بین زمین تا ماه است که در آنجا به دور ماه گردش خواهد کرد و سپس به زمین برای فرود در دریا باز خواهد گشت. این آزمایش به عنوان پیش درآمد دور جدید ماموریت انسان در عمق فضا به مدار ماه و در نهایت مریخ خواهد بود.

در ماه فوریه به دنبال فرمان ترامپ امید ها برای سرعت بخشیدن به بازگشت ناسا به آغاز دوباره ی ماموریت انسان در فضا زنده شد. این برنامه پس از پایان ماموریت شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱ متروک مانده بود. ناسا می گوید که تمام فاکتور های مربوطه و میزان ریسک آن ها سنجیده شده است. مطالعات مشخص کرد که از نظر تکنیکی اصلاح فضا پیما در وضعیت کنونی آن و تغییر برنامه ماموریت در همراه ساختن خدمه پروازی امکان پذیر است. اما برای تضمین این به روز رسانی ها از مصون ماندن در مقابل خطرات احتمالی به زمان بیشتری نیاز است.

بر طبق اظهارات ناسا، یافته های این مطالعه در بهبود توسعه پرواز اولیه اوریون در ماموریت کاوشگر ۱ استفاده خواهد شد.

ویلیام گرستنمایر مدیر اداره ی جتستجوی انسان در فضای ناسا می گوید: ” ما در حال آزمایش زمینی سپر حرارتی قبل از ماموریت کاوشگر ۱ و همچنین پیشبرد آزمایش های صعود و سقوط فضا پیما ی اوریون بر اساس یافته های اخیر هستیم. اجرای این آزمایش ها قبل از ماموریت کاوشگر ۱ می تواند اطلاعات بیشتری را برای افزایش دانش ما، و سرعت بخشیدن به پیشرفت های امکان پذیر در نیرومند ساختن برنامه کلی ارسال انسان به  اعماق فضا، در اختیار ما بگذارد.

ترجمه: ب.دلاوری

منبع:Newatlas

هوافضا

 

نظرات شما :

:: ارسال نظر