نحوه عملکرد سیستم فشار هواپیما

نحوه عملکرد سیستم فشار هواپیما

منبع سایت فوجی : fooji.ir

نویسنده: محمد امین جعفری

سیستم فشار هواپیما

مقدمه:

همان طور که در آیرودینامیک دیدیم پرواز در ارتفاعات بالاتر دارای محسناتی است که در این میان کاهش دراگ drag حاصل از رقت هوا(lower density) در نتیجه کاهش مصرف سوخت و افزایش برد را می توان نام برد. با پیشرفت در علم طراحی و نیز عملکرد هواپیما که به طور عمده مرهون ظهور موتورهای جت بود ارتفاع عملیاتی هواپیماها نیز تا بیش از ۹۰۰۰۰ پا افزایش پیدا کرد

طبیعی است که رقت شدید هوا در چنین ارتفاعاتی و به عبارت بهتر کمبود اکسیژن و فشار هوا موجب ایجاد مشکلات شدید تنفسی و نیز صدمه به بافت های بدن خواهد شد و به همین خاطر است که سیستم فشار در یک چنین هواپیما هایی جزء واجبات محسوب می شود. یعنی این که سعی می کنیم به طریقی فشار هوای کابین را در حد قابل قبول و تحمل نگه داشته و آسایش مسافرین را فراهم آوریم و طبیعی است که این امر موجب ایجاد اختلاف فشار قابل توجهی بین داخل و خارج هواپیما شده و این مساله بدنه بسیار محکمی را برای هواپیما می طلبد ضمن این که بدنه چنین هواپیما هایی بعلت تغییرات فشار داخل حالت Breathing (دم و باز دم) را داشته و این نکته از نظر fatigue قابل تامل است ولی خوشبختانه با پیشرفت در کلیه زمینه های هواپیمایی علل خصوص structure (سازه) همه مشکلات حل گشته است.

تجربیات پزشکی نشان داده که انسان نسبت به فشار استاندارد ۱۴٫۷ psi سطح دریا افت فشاری معادل ۴ psi را به خوبی می تواند تحمل نماید یعنی فشاری معادل ۱۴٫۷-۴ = ۱۰٫۷ psi برای او تحمل پذیر است و این تقریبا معادل فشار استاندارد ۸۰۰۰ پا  (۱۰٫۹۲ psi ) است. بنابراین ملاحظه می کنیم که به هنگام پرواز در ارتفاعات زیاد همچون حول و هوش ۴۰۰۰۰ پا حفظ فشار کابین در سطح ۸۰۰۰ پا عاقلانه خواهد بود و این امر موجب ایجاد اختلاف فشاری حدود ۸٫۴ psi بین داخل و خارج هواپیما می شود که مستلزم داشتن بدنه ای بسیار قوی است و از این قسمت به سرعت در میابیم که چرا سازندگان هواپیما سعی نمی کنند فشار استاندارد سطح دریا را در کابین حفظ نمایند زیرا در این صورتاختلاف فشار بین داخل و خارج هواپیما از ۱۰ psi نیز فراتر رفته و بار load عظیمی که به این ترتیب بر سازه هواپیما تحمیل می شود ساختمانی بسیار محکم تر و در نتیجه سنگین تر را خواهد طلبید که تعبیر آن افزایش وزن خالی هواپیما(Ew) و کاهش وزن مفید (useful load) خواهد بود.

در این جا لازم به تذکر است که هوایی که برای فشرده کردن کابین می آید همان هوای تهویه شده است که قبلا بحث آن را انجام دادیم و بحث های آتی ما در واقع گفت و گو در مورد نحوه کنترل این سیستم است . سیستمی که الزامات پایه آن عبارتند از :

A -Supply of air from compressor (Bleed air)

B –Strong fuselage …to withstand high press.difrential

C – Outflow value (cabin discharge value)…. To control cabin press…

D – Safety outflow value … to operate in case of outflow value failure

(E – Inward vent value (neg.press.value

F – Cabin press.controller … Automatically control cabin press.

G – Manual press. Controller.

H – control& Indication sys…..to oprate & monitor.

Hint (نکته): با توجه به تشریفات فوق ذکر شده به دو اصطلاح بر می خوریم که در رابطه با ارتفاع می باشد:

  • Flight altitude که ارتفاع پروازی هواپیماست.
  • Cabin altitude که ارتفاع پروازی حاکم بر داخل کابین هواپیماست به عنوان مثال : یک هواپیمای در حال پرواز در ۴۰۰۰۰ با است در حالی که شرایط فشار هوای داخل کابین به گونه ای است که ارتفاع ۸۰۰۰ پا بر آن حاکم است. البته cabin alt توسط مهندس پرواز در یک Range معین قابل انتخاب و تنظیم است.

کلیات(general) : همان طور که در سیستم air condition دیدیم هوای تهویه شده با یک میزان ثابت و دمای منترل شده وارد کابین می شود .و اگر همین مقدار نیز تخلیه گردد سپس فشار در کابین ثابت خواهد ماند. قطعه ای که تخلیه هوا از کابین را کنترل می کند outflow value نام دارد که در عمل کنترل فشار کابین را با مقدار هوای ورودی ثابت انجام می دهد.

۱ – سیستم unpressurized یعنی تا ارتفاع معینی هوای کابین فشرده نشده و معتدل فشار محیط باقی می ماند. به عبارت فنی در این Range قطعه outflow value باز مانده و هر اندازه هوا وارد کابین می شود همان مقدار نیز خارج می گردد.

۲ – ISOBARIC – حاتی را گویند که طی آن بتوان ارتفاع مشخصی را در کابین حفظ کرد مثلا در ۷۲۷ تا حدود ۴۰۰۰۰ پا می توان cabin alt. را در سطح ۸۰۰۰ ft حفظ کرد.

۳ – Differential pressure – از ارتفاع معینی به بعد نم توان cabin alt. را در سطح معینی مثلا ۸۰۰۰ ft حفظ کرد و از این به بعد اختلاف فشار مجاز( ۸٫۶ در مورد ۷۲۷) بین داخل و خارج حفظ خواهد شد.

Hint- (نکته) : در اینجا ذکر یک نکته مهم و ضروری است و آن این که در مواردی همچون Ascent و Descent که هواپیما با توجه به قدرت موتورهایش با Rate زیادی صعود و نزول می کند (مثلا: ۲۰۰۰ft در دقیقه) چون تحمل چنین تغییر شرایطی برای سر نشینان آزار دهنده می تواند باشد ، سیستم و دستگاه کنترل به گونه ای طراحی شده که قادر به کنترل میزان تغییر فشار در کابین است و گفتنی است که طبق تجربیات ذپروازی و پزشکی یک Rate معادل ۴۰۰ ft/min برای climb 350ft/min به هنگام descent ایده آل است.

Hint 2 (نکته ۲): از دیگر نکات قابل ذکر در این سیستم inward vent value است که به آن Neg.press.value نیز می گویند . هر گاه در حین پرواز به هر دلیلی فشار داخل از بیرون کمتر گردد(فشار منفی) این قطعه باز شده و باعث باز شدن outflow value  گردیده و سبب می شود که فشار داخل و خارج کابین برابر شود. یکی از مواردی که این حالت ممکن است پیش آید descent سریع است.

برای مثال: برای لمس یهتر سیستم هوای فشرده مشخصات سیستم pressurization هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ را به نظر شما می رسانم این سیستم طرح و ساخت کمپانی Garret بوده و دارای ارقام ویژه زیر است.

Normal press. Differential                   ۸٫۶psi

Max . ,,                    ,,,                    ۹٫۴۲psi

Max.  cabin altitude                            ۱۳۰۰۰ft

Air Supply     each  Engine                 ۸۸ Ib/min     Max.

Cabin Alt.      Range                          -۱۰۰۰ ft .to  ۱۰۰۰۰ft

Cabin Rate of press. Change                ۲۰۰-۶۰۰ ft/min

Inward vent value                               ۰٫۲ psi

pressurization-system

فشار سنج کابین

۲۰۱۶۰۳۳۰_۲۳۰۸۵۵

سیستم فشار سنج هواپیما

این سیستم دارای دو outflow value  است که به طور اتوماتیک کار می کند و دستگاه کنترلر در کابین خلبان مقابل flight engineer قرار داشته و طبق تصویر دارای دود کم تنشیم است یکی برای انتخاب cabin alt. و دیگری rate و یک نشان دهنده در وسط که از ۱ – تا ۱۰ضربدر ۱۰۰۰ مندرج است و مهندس پرواز با پیچاندن دکمه سمت راست عقربه را روی هر عددی قرار دهد فشار cabin و به عبارت بهتر cabin alt. انتخاب گردیده و سیستم آن را حفظ خواهد کرد و بلاخره طبق تصویر روی خود outflow value هواپیمای ۷۲۷ قطعه  cabin alltitude limiter تعبیه شده است. هرگاه کنترل سیستم مختل گردیده و outflow value باز بماند ارتفاع کابین افزایش یافته و نتیجه آن کم شدن فشار کابین و ناراحتی مسافران خواهد بود. در این حالت این قطعه عمل کرده و با بستن outflow value نمیگذارد ارتفاع کابین از ۱۳۰۰۰ft بیشتر شود.

فشار سنج هواپیما

منبع سایت فوجی : fooji.ir

نویسنده: محمد امین جعفری

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر