نقد و بررسی سریال دکستر dexter براساس یک رمان جنایی

نقد و بررسی سریال دکستر dexter براساس یک رمان جنایی

نقد و بررسی سریال دکستر dexter براساس یک رمان جنایی

دکستر بر اسس رمانی جنایی به نام آزمایشگاه دکستر ساخته شده است. البته فقط موضوع فصل اول با رمان تطابق دارد و بقیه سریال با رمان متفاوت ولی از نظر محتوای یکسان هستند. داستان این سریال ظاهری ساده اما محتوایی عمیق دارد. شخص اول سریال یعنی دکستر ( مایکل سی هال) در کودکی و در کنار برادرش در یک کانتینر حبس شده و مادرش در جلوی چشمانش تکه تکه می شود و این فاجعه باعث تغییر اساسی در دکستر می شود و باعث از دست رفتن تمام احساسات و عواطفش می شود.

بررسی سریال جنایی دکستر

محوریت اصلی این داستان بر مبنای همین احساسات از دست رفته می باشد. پلیسی که دکستر را می یابد او را به فرزند خواندگی قبول می کند اما س از مدتی متوجه تفاوت بزرگ دکستر با بقیه بچه ها می شود. کودکی که بی هیچ احساسی پرندگان و حیوانات را می کشد. وقتی این وقایع را با یک روانشناس در میان می گذارد که اعتقاد دارد این گونه افراد نقصی در آفرینش نیستند. افرادی این گونه را صرفا می بایست با آموزش صحیح به عنصری مثبت در جامعه تبدیل کرد. این آموزش ها تبدل به یکسری کدها می شوند که می توان دکستر را با آن کنترل و هدایت نمود. در واقع آموزش دکستر خیلی ساده می باشد: بکش کسانی را نباید بیش از این زنده باشند!!

بازیگران سریال دکستر

در فصل اول دکستر که به عنوان متخصص خون شناسی در اداره پلیس کار می کند با پرونده ای عجیب مواجه می شود، در تمام صحنه های جنایت عکسی از وقایع زندگی دکستر موجود می باشد که یاداور خاطرات گذشته اوست. دکستر جایی خطر اصلی را می فهمد که قاتل به تمام مسائل شخصی او دسترسی دارد و حتی جعبه اسلایدهای خون او که به عنوان غنیمت از قربانیانش می گیرد را هم دستکاری می کند. در واقع دکستر با شخصی طرف است که اورا به خوبی می شناسد. در نهایت داستان به سمتی می رود که قاتل خواهر دکستر را به عنوان سوژه جدید در نظر می گیرد. تقریبا در روند داستان مشخص می گردد که قاتل برادر اوست و در صحنه ای کلیدی دکستر و برادرش بالای سر خواهش ایستاده و با وسوسه برادر قصد کشتن او را دارند. در واقع دکستر کاملا وسوسه شده و صرفا به خاطر همان کدها تصمیم دیگری می گیرد. اوج داستان جاییست که دکستر باید بین کشتن برادر- کسی که او را به خوبی در ک می کند و زنده گذاشتن یک قاتل زنجیره ای یکی را انتخاب کند. او انتخاب می کند ولی از قربانی اسلاید خون بر نمیدارد چون یاداور یک پیروزی برای او نیست!!

موضوع سریال دکستر

دکستر یک داستان اعتراضی به رذایل اخلاقی انسان هاست. انسان های پستی که یکی مثل خودشان باید آن ها را نابود کند. افرادی که به ظاهر نقصی در بشریت اما در واقع برای زدودن نواقص اصلی بشریت به وجود آمده اند. عدالتی که این گونه اجرا می شود نازیبا و تلخ می باشد اما در پس آن و در بطن انسانها همه راضی هستند. منطقی ساده یک گناه کار از بین برود تا تعدادی بی گناه بمانند… درست یا غلط سوالی که دکستر مطرح می کند و جواب آن را مخاطب می دهد.

نقد کننده: علی کرمی

نقد و بررسی فیلم و سریال

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر