نوشابه انرژی زا مضرتر از دیگر نوشابه ها

نوشابه انرژی زا مضرتر از دیگر نوشابه ها

نوشابه انرژی زا مضرتر از دیگر نوشابه ها

نوشابه های انرژی زا نوشیدنی های حاوی مقدار زیادی کافئین هستند که بسیار بیشتر از  انواع دیگر نوشابه ها و حتی قهوه است. اما به نظر میرسد تاثیر این نوشابه ها بر قلب و فشار خون با نوشیدنی ها ی کافئین دار دیگر متفاوت است. نتایج یک مطالعه جدید در مجله انجمن قلب آمریکا خبر از این تفاوت می دهد.

دراین مطالعه ۱۸ مرد و زن به دو گروه تقسیم شدند. به نیمی از آنها ۹۰۰ گرم نوشیدنی انرژی زای موجود در بازار حاوی ۳۲۰ میلی گرم کافئین که ترکیباتی دیگری چون تورین و جینسینگ(هردو به عنوان مکمل غذایی شناخته می شوند) داده شد. و به نیمی دیگر به همان میزان نوشابه گازداری که حاوی همان مقدار کافئین بعلاوه عصاره لیمو و شربت گیلاس بود. بعد از شش روز گروهها نوشیدنهای گروه دیگر را مصرف کردند.

محققان سطح فشار خون افراد در زمان شروع آزمایش و سپس یک؛ دو، چهار، شش و ۲۴ ساعت بعد از نوشیدن نوشابه اندازه گیری کردند. همچنین فعالیت قلب آنها نیز بوسیله الکتروکاردیوگرام مورد ارزیابی قرار گرفت.

افرادی که نوشابه انرژی زا نوشیده بودند دریچه های قلبشان ۱۰ میلی ثانیه بیش از افراد دیگر باز می ماند. این بی نظمی در بطن ها ی قلب می تواند باعث ایجاد ضربان ها ی غیر طبیعی شود. این اختلاف از آنجا اهمیت پیدا میکند که حتی داروهایی که باعث ایجاد اختلال ۶ میلی ثانیه ایی در دریچه های قلب می شوند برچسب های هشدار دهنده دارند.

هر دو گروه فشارخونشان بعد از خوردن نوشیدنی ها بالا بود. البته هیچ گاه فشار خون بیش از حد مجاز بالا نرفت.  آنهایی که از نوشیدنی کافئین دار معمولی استفاده کرده بودند فشار خونشان بعد از ۶ ساعت به حالت عادی بازگشت. اما کسانی که از نوشابه انرژی زا استفاده کرده بودند بیش از ۶ ساعت حالت فوق العاده در فشار خونشان باقی ماند. محققان به این باور رسیده اند که عناصر دیگری غیر از کافئین موجود در نوشابه های انرژی زا باعث ایجاد باقی ماندن فشار خون بالا در مصرف کنندگان آن است.

با توجه به اینکه هر دو گروه از مصرف کنندگان به یک میزان از کافئین استفاده کرده بودند اما تغییرات فشار خون و ضربان قلب های متفاوت این هشدار را می دهد که خوردن نوشابه انرژی زا مانند خوردن قهوه یا نوشابه معمولی نیست.

اما انجمن نوشیدنی های غیر الکلی در آمریکا یا این موضوع مخالف است. آنها اعلام کرده اند که نوشیدنی های انرژی زا به صورت گسترده مورد مطالعه قرار گرفته و تاییدیه های لازم را از دولت ها در سراسر جهان اخذ کرده اند. چنانکه مطالع اخیر توسط سازمان سلامت غذای اروپا نشان می دهد.

اما محققان بر این موضوع تاکید دارند که مردم باید با آگاهی و احتیاط این نوشابه ها را مصرف نمایند. بخصوص آنهایی که ناراحتی های قلبی یا مشکلات فشار خون دارند. همچنین کسانی مانند ورزشکاران،  که فعالیت هایی انجام میدهند که ضربان قلب وفشار خونشان بالا می رود.

ترجمه: ب.دلاوری

منبع: Health

پزشکی و سلامت

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر