هنگام شکست عشقی چه اتفاقی برای قلب می‌افتد؟

هنگام شکست عشقی چه اتفاقی برای قلب می‌افتد؟

هنگام شکست عشقی چه اتفاقی برای قلب می‌افتد؟

مرگ همسر، طلاق یا طرد شدن از یک رابطه عاطفی باعث افزایش استرس در افراد به ویژه خانم‌ها می‌شود تا حدی که می‌تواند سلامت قلب را کاملا تحت تاثیر قرار دهد.

حدود 3 هزار نفر از مردم انگلیس سالانه به «سندرم دلشکستگی» یا «قلب شکسته» دچار می شوند. احساس رنجش ناشی از یک شکست عشقی به اندازه یک ایست قلبی می تواند به بدن صدمه بزند.

مطالعه ای نشان داد افزایش ناگهانی هورمون های ناشی از استرس روانی مانند مرگ همسر، طلاق، خیانت یا طرد شدن از یک رابطه عاشقانه باعث آسیب به قلب می شود.

در موارد شدید ممکن است فرد در اثر تجربه یک اتفاق تلخ یا حتی شاد مانند برنده شدن در بخت‌آزمایی، جان خود را از دست بدهد.

پیش از این تصور می شد قلب می تواند خود را بازسازی کند اما پژوهش جدید منتشر شده در ژورنال «انجمن تصویربرداری از قلب آمریکا» عنوان می کند عضلات قلب در اثر عوامل مختلف آسیب می بینند.

نام این سندرم از کلمه ای ژاپنی به نام «تاکو تسوبو» گرفته شده است.

گروهی محقق از دانشگاه آبردین، 52 فرد مبتلا به سندرم «تاکو تسوبو» یا سندرم دلشکستگی را به مدت چهار ماه تحت بررسی قرار دادند. آنها از طریق سونوگرافی و اسکن اِم آر آی قلبی به بررسی عملکرد قلب این افراد پرداختند.

نتایج نشان داد این شرایط به صورت دائمی پمپاژ قلب را تحت تاثیر قرار داده و باعث تاخیر در حرکات چرخشی ناشی از ضربان قلب می شود. همچنین با کاهش قدرت انقباض قلب و آسیب به دیواره عضله، باعث کاهش انعطاف پذیری و در نهایت توقف انقباض عضله قلب می شود.

دکتر «دانا داوسون» از دانشگاه آبردن در این باره می گوید: «ما تصور می کردیم افراد مبتلا به این سندرم بدون نیاز به مصرف دارو بهبود می یابند. اما بعد از بررسی ها دریافتیم چنین شرایطی اثرات مخرب طولانی مدتی بر عضله قلب دارد».

جالب است بدانید حدود 90 درصد مبتلایان به سندرم دل شکسته را خانم ها تشکیل می‌دهند و استرس اصلی ترین عامل بروز این اختلال است.

«سر جیمز مون بای» قاضی ارشد دادگاه خانواده درباره اهمیت توجه به سندرم شکست عشقی و اثرات آن اظهار داشت: «پژوهش ها نشان می دهد مردم در اثر شکست عشقی ممکن است جان خود را از دست دهند به طوری که ظرف مدت کوتاهی این شرایط استرس زا تاثیر خود را بر قلب می‌گذارد».

پروفسور «متین آوکران» از بنیاد قلب بریتانیا ادامه داد: «بعضی از مبتلایان به سندرم تاکو تسوبو ناهنجاری های مختلف قلبی را بعد از چهار ماه بروز می دهند. متاسفانه روی عضله قلب این افراد جراحتی ایجاد می شود که خود روند بهبود را به تاخیر می اندازد».

منبع: طبیب من به نقل از Dailymail

روانشناسی و سلامت

نظرات شما :

:: ارسال نظر