وابستگی یک پنجم مردم ایران به زاگرس

وابستگی یک پنجم مردم ایران به زاگرس

وابستگی یک پنجم مردم ایران به زاگرس

جنگلهای زاگرس در غرب کشور، اکوسیستمهای طبیعی با ارزشی هستند که در آنها تنوع بالایی از گونه های گیاهی و جانوری وجود دارد.

متاسفانه این اکوسیستم ها، به دلایل مختلفی از جمله تبدیل اراضی، بهره برداری های بی رویه، چرای دام، آتش سوزی، برداشت چوب و غیره در معرض خطر تخریب قرار گرفته و روز به روز از تعداد و کیفیت گونه های گیاهی و جانوری آن کاسته می­شود.

به طوریکه بر اساس منابع موجود امروزه جنگلهای زاگرس و پوشش گیاهی آن که بسیاری از گونه های آن نایاب هم هستد درمعرض خطر نابودی قرار گرفته است.

نیمی از عشایر ایران معیشت‌شان به زاگرس وابسته است. ۲۰ درصد کل جمعیت کشور نیز وابسته به منابع تولیدی این کوه‌ها هستند.

کوه‌های زاگرس با وسعت ۳۲ میلیون هکتاری در ۱۱ استان های ایران گسترانده شده و بخش عمده‌ای از منابع عشایر، جوامع محلی و شهرنشینان را تأمین می‌کند.

با این وجود شیرین ابوالقاسمی، مدیر پروژه حفاظت از جنگل‌های زاگرس به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته بالاترین نرخ فرسایش دنیا در جنگل‌های زاگرس گزارش شده است.

آفت‌هایی همچون ویروس زغالی و بیماری‌های درختی، توسعه ناهماهنگ، تبدیل جنگل‌ها به زمین‌های کشاورزی یا کاربری‌های دیگر، چرای دام‌ها، تامین سوخت از چوب‌های جنگلی و همچنین وقوع آتش‌سوزی‌های متعدد از جمله عوامل نابودی جنگل‌های زاگرس است.

به گفته این مقام مسئول در حال حاضر ۵۰ درصد آب شیرین ایران و آب ۱۵ رودخانه کشور از زاگرس تأمین می‌شود.

در سال‌های گذشته به سبب سدسازی‌های گسترده و بی‌منطق، افزایش بی‌رویه استفاده از منابع و سفره‌های زیرزمینی، حفر هزاران چاه غیر مجاز کشاورزی و آلودگی رودخانه‌ها و منابع آبی با انواع پساب و فاضلاب، اکثر استان‌های حوزه زاگرس با «تنش آبی شدید» مواجه شدند.

در سال‌های گذشته دولت ایران و سازمان ملل متحد پروژه ۱۰ ساله‌ «حفاظت و توسعه پایدار زاگرس» را پیش بردند. اما در پایان این همکاری دو جانبه، مسئولان پروژه زاگرس اذعان داشتند تنها حدود ۱۰ مورد از اهداف این پروژه پیش رفته است.

محیط زیست

نظرات شما :

:: ارسال نظر