وضعیت آلودگی هوای خراسان شمالی به مرز هشدار رسید

وضعیت آلودگی هوای خراسان شمالی به مرز هشدار رسید

وضعیت آلودگی هوای خراسان شمالی به مرز هشدار رسید

بجنورد- مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی گفت: با توجه به وجود منشأ آلودگی خارجی و داخلی در خراسان شمالی میزان آلودگی هوای استان به مرز هشدار رسیده است.

سید اصغر مطهری در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه طی چند روز گذشته براثر شرایط جوی شاهد بروز گردوغبار و آلودگی در استان به‌ویژه در بجنورد بوده‌ایم، اظهار کرد: با توجه به اینکه فقط در مرکز استان دستگاه پایش آلودگی هوا وجود دارد و بر اساس سنجش این مرکز، آلودگی طی چند روز گذشته در بجنورد برای گروه‌های حساس به مرز هشدار رسید.

مطهری افزود: بیشترین منشأ آلودگی طی چند روز گذشته که یک روز شرایط ناسالم و دو روز وضعیت نزدیک به هشدار را در مرکز استان رقم زد، منشأ داخلی و محلی بود.

وی تصریح کرد: زمین‌های شخم زده‌شده و آماده کشت، عرصه‌هایی که پوشش گیاهی آن به سبب چرای بیش‌ازحد از بین رفته و نیز تخلیه نخاله‌های ساختمانی در حاشیه شهر از مهم‌ترین دلایل ایجاد گردوغبار و آلودگی محلی در مرکز استان هستند و یا این عوامل بروز آلودگی را تشدید می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان همچنین بابیان اینکه منشأ خارجی آلودگی هوا یکی از علت‌های آلودگی هوا در خراسان شمالی است، اظهار کرد: بخش عظیمی از استان سمنان کویری است و به دلیل هم‌مرز بودن با استان در ایجاد آلودگی مؤثر می‌باشد و نیز بیابان قره قوم که یکی از کانون‌های ایجاد ریز گرد است از سوی دیگر در آلودگی مؤثر هستند.

مطهری تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون چندین روز آلوده در استان وجود داشته که بیشتر با منشأ محلی و به دلیل خشکی هوا، کاهش بارندگی و کاهش پوشش گیاهی بوده است.

حتما بخوانید  برترین ریاضیدان زن ایرانی بر اثر بیماری سرطان درگذشت

وی بابیان اینکه برای حل این معضل طرح مطالعات شناسایی کانون ریز گردها در استان در حال پیگیری است، گفت: مقررشده این طرح در شورای برنامه‌ریزی مطرح شود تا بتوانیم اعتبار برای ارائه راهکار جذب کنیم.

اخبار محیط زیست

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر