پرواز موفق تاکسی هوایی در آلمان

پرواز موفق تاکسی هوایی در آلمان

پرواز موفق تاکسی هوایی در آلمان

در حالی که ما همچنان منتظر ساخت ماشین های پرنده هستیم، به نظر می رسد تاکسی های پرنده زودتر از آنها ساخته شوند. شرکت هواپیمایی لیلیوم (Lilium) با موفقیت یکی نمونه ی اولیه از عقاب های برقی خود را در فرودگاهی درآلمان آزمایش کرد. بدون ایجاد کوچکترین آلودگی، این نمونه اولیه بصورت عمودی از زمین بلند شد و عمودی به زمین نشست. این پرنده بدون سرنشین با دو صندلی در حالی که از روی زمین کنترل می شد، تحت آزمایش های مختلفی چون معلق بودن و جابه جایی در ارتفاع کم، قرار گرفت. این شرکت، پرواز با سرنشین را برای سال 2019 برنامه ریزی کرده است. هدف ساخت یک پرنده 5 نفره برای تاکسی هوایی و سرویس های اجاره ایی است.

لیلیوم اعلام کرده است که تاکسی های هوایی ساخت این شرکت مجهز به پیشرانه از نوع جت هستند، این بدین معنی است که این پرنده ها از 36 پنکه کانالی که بوسیله موتور های الکتریکی به حرکت در میاید، به جای استفاده از یک توربین گازی استفاده می کنند. موتور ها بر روی بال ها و بالچه ها قرار گرفته اند. 12 بال متحرک کوچک با جهت دادن به جریان هوا به سمت پایین امکان بلند شدن و نشستن این پرنده را فراهم میکند. سپس با جریان دادن هوا از روی بالها امکان پرواز به سمت جلو را برای آن ممکن میسازند.

پرواز موفق تاکسی هوایی در آلمان

ادعا می شود این پرنده پنج سرنشین تنها 10 درصد از انرژی یک هواپیمای چهار موتوره(Quadcopter) را مصرف می کند. و می تواند بیش از 300 کیلیومتر را با سرعت 300 کیلومتر بر ساعت طی کند. یعنی این تاکسی هوایی می تواند فاصله بین فرودگاه جان اف کندی تا منهتن را در 5 دقیقه طی کند، مسافتی که با اتومبیل 55 دقیقه به طول می انجامد. این پرواز تمام برقی بدون تولید آلودگی صورت می گیرد. پیش بینی می شود هزینه های سفر همانند تاکسی های معمولی باشد و این به دلیل فضای کم مورد نیاز جهت پرواز و فرود است، که زیر ساخت های کم هزینه تری برای آن را در پی خواهد داشت.

پرواز موفق تاکسی هوایی در آلمان

همچنین لیلیوم در مورد ایمنی آن اضافه میکند که موتور ها دارای پوسته های جداگانه ایی هستند که آنها را از یکدیگر کاملا جدا میکند و در صورت خرابی یکی بقیه از آسیب احتمالی ایمن می مانند. به منظور ایجاد پرواز امن تر در کنار باتری ها، سلول های خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز مورد استفاده قرار می گیرند تا در صورت بروز مشکل یا اتمام باتری ها پرنده با سلامت کامل سفر خود را به پایان برساند. همچنین سیستم حفاظت از پرواز این شرکت در صورتی که شرایط را نا ایمن تشخیص دهد خود کنترل را بدست گرفته و اجازه هدایت را از خلبان می گیرد.

مدیرعامل و موسس شرکت لیلیوم می گوید: ” این برنامه پرواز آزمایشی موفق نشان میدهد که پیش بینی های ما در مورد طراحی فنی صورت گرفت برای بلند شدن از زمین کاملا دقیق بوده است.” وی افزود: ” هم اکنون ما می توانیم تمرکز خود را برای طراحی و تولید هواپیمای 5 نفره معطوف سازیم.”

ترجمه : ب. دلاوری

منبع: Newatlas

دانش و فناوری 

نظرات شما :

:: ارسال نظر