چرا باید قدرت تلگرام را جدی بگیریم؟

چرا باید قدرت تلگرام را جدی بگیریم؟

چرا باید قدرت تلگرام را جدی بگیریم؟

ما در حوزۀ دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی کارشناس و آدم صاحب فکر نداریم. کسی که به جای کپی واو به واو نوشته‌های خارجی، دربارۀ روندهای موجود در فضای دیجیتال ایران تولید فکر کند. به خاطر همین از روی بسیاری از موضوعات مهم از جمله تلگرام به سادگی می‌گذریم.

به نظرم اینترنت در ایران نسبت به آمریکا -که ما بیشتر خوراک محتوایی در حوزۀ دیجیتال را از آنجا می‌گیریم- روند کاملاً متفاوتی را طی کرده. اگر آنجا فیس بوک و توییتر تعیین کننده و مهم هستند اینجا بی اهمیت و کم‌تاثیر هستند. که دربارۀ تلگرام اوضاع کاملاً بر عکس است.

چند روز پیش شروع کردم به توییت کردن، اما خیلی زود فهمیدم توییتر زمین بازی من نیست، اگر قرار است روی چیزی وقت بگذارم تلگرام بهتر و استراتژیک‌تر است.
اینجا نقطه آغاز ورود بخش اعظمی از جامعه از به اینترنت از طریق تلگرام بوده و گوشی‌های هوشمند. کسب‌کارهای دیجیتال ما هم در همین روند متحول شده‌اند. اما آنجا ماجرای اینترنت هم قدمت بیشتری دارد و هم به شکل دیگری شکل گرفته و توسعه پیدا کرده.

من بین دوستانم کم نمی‌بینم کسانی را که تلگرام را خار می‌شمارند و دست کم می‌گیرند. من هم تا حدی با آن‌ها هم نظرم.

اما دست کم گرفتن تلگرام ضرر بزرگی است.

من فکر می‌کنم تلگرام جای کار بیشتری دارد، جای جدی گرفتن و جای فکر کردن. من از پاول دورف پول نگرفته‌ام که این‌ها را بگویم. علاقه‌ای هم به او و زاکربرگ و این قبیل آدم‌ها ندارم چون در قیاس با آدم‌هایی مثل ایلان ماسک و موسسان گوگل اصلاً خلاق و ارزش‌آفرین نمی‌دانمشان.

ولی تلگرام با بیش از چهل میلیون کاربر ایرانی که بخش اعظم آن‌ها تنها ارتباطشان با اینترنت از طریق تلگرام است، موضوعی بسیار جدی‌تر از این حرف‌هاست که به سادگی از روی آن بگذریم.

دوست دارم نظر شما را دربارۀ تلگرام و آیندۀ آن بدانم.

خواندنی‌ها

منبع: shahinkalantari.com

نظرات شما :

:: ارسال نظر