چطور یک هندوانه مربعی شکل پرورش دهیم

چطور یک هندوانه مربعی شکل پرورش دهیم

هندوانه میوه لذیذی برای فصل تابستان است که شما می توانید در حیاط خلوت پشت منزل هم آن را پرورش دهید. در ژاپن سنتی وجود دارد که مردم به پرورش هندوانه های زینتی می پردازند، هنودانه هایی که کاملا مربع هستند. شما هم می توانید این کار را به راحتی در منزل با تعدادی ابزار ساده و کمی صبر انجام دهید.

مرحله ی اول آماده کردن بستر باغ

۱٫محل مناسب را انتخاب کنید. هندوانه برای رشد کردن نیاز به دو چیز مهم دارد. یکی فضای زیاد و دیگری آفتاب. محل مناسب برای رشد بوته ی هندوانه یک محل باز، و نور مستقیم خورشید است. به یاد داشته باشید بوته هندوانه تا ۶ متر رشد خواهد کرد.

۲٫آماده کردن خاک. هندوانه ها به مقدار زیادی مواد مغذی نیاز دارند. بنابراین خاک را چند هفته قبل از کاشت با مواد مغذی ترکیب کنید. آنها به خاکی نیاز دارند که بخوبی آب را از خود عبور دهد. مقداری کمپوست و کود کشاورزی به بستر باغ اضافه کرده و خاک را شخم بزنید. اگر می خواهید از نفوذ آب به دورن خاک مطمئن شوید حتما از کمپوست استفاده کنید. PH مناسب برای خاک بین ۶ تا ۶٫۸ است.

۳٫زمین را با پلاستیک سیاه گرم نگاه دارید. دانه های هندوانه برای رشد کردن نیاز به خاک گرم دارند. پس اگر در مناطق سردسیر یا معتدل زندگی می کنید زمین باغ را چند هفته قبل از کاشت دانه های با پلاستیک سیاه بپوشانید. پلاستیک ها را از اطراف خوب محکم کنید تا از زمین بلند نشوند. می توانید از پلاستیک های سیاه زباله برای اینکار استفاده کنید.

۴٫در زمان مناسب کاشت را انجام دهید. دمای خاک بایستی حداقل به ۲۱ درجه سانتی گراد برسد تا شما بتوانید دانه ها را بکارید. شما بایستی حداقل دو هفته پس از آخرین نشانه های سرما صبر کنید. در غیر این صورت دانه ها جوانه نمی زنند.

مرحله دوم کاشت و پرورش هندوانه

۱٫تپه هایی بر روی خاک درست کنید. تپه ها آب را بهتر از سطح صاف عبور می دهند که برای هندوانه ایده آل است. از یک شن کش یا بیل برای این کار استفاده کنید. خاک را از قسمت زیرین به سمت بالا بیاورید تا حدود ۳۰ سانتی متر ارتفاع و ۹۰ سانتی متر قطر داشته باشد. تپه ها را با فاصله ۲ متر از هم درست کنید.

۲٫دانه ها را بکارید. در هر تپه ۹ دانه در دسته های سه تایی بکارید. در بین هر گروه سه تایی فاصله ایجاد کنید تا هر دسته حدود ۳۰ سانتی متر از دیگری فاصله داشته باشد. برای کاشتن دانه ها آنها را در عمق ۱٫۳ سانتی متری خاک فرو کنید.

۳٫ یک لایه کود گیاهی اضافه کنید. کود گیاهی برای هندوانه خوب است چرا که خاک را گرم نگاه داشته و باعث حفظ رطوبت در آن می شود. همچنین اجازه رشد علف های هرز و آفات را نمی دهد. پس از کاشت دانه ها آنها را با برگ و ساقه گیاهان و یا پوشش های سیاه رنگ مصنوعی تهیه شده از گیاهان بپوشانید. اگر در مناطق سردسیر زندگی میکنید بهتر از همین پوشش های سیاه رنگ  استفاده کنید تا دانه های هندوانه را در گرمترین حالت ممکن نگاه دارند تا زمانی که آنها رشد میکنند.

۴٫هر هفته به گیاه در حال رشد آب دهید. گیاه هندوانه در آغاز رشد نیاز به آب زیادی دارد. مطمین شوید هر هفته ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر مکعب دانه های در حال جوانه زدن آب دریافت میکنند تا زمانی که شکوفه زده و میوه ها نمایان شوند. وقتی که میوه ها شکل گرفتند شما می توانید آب دادن را قطع کنید و فقط زمانی که باران نبارید به آنها آب دهید.

مرحله سوم شکل دادن به هندوانه به مربع

چطور یک هندوانه مربعی شکل پرورش دهیم

۱٫یک جعبه برای پرورش هندوانه در آن انتخاب کنید. پرورش یک هندوانه مربع شکل به آسانی قرار دادن آن در یک جعبه مربع است. هنگامی که هندوانه ها درون جعبه رشد میکنند شکل آن را به خود می گیرند و به شکل یک مکعب در میایند. قالب بایستی بتواند نور آفتاب و هوا را از خود عبور دهد. برای اینکه بتوانید اندازه مناسبی برای قالب انتخاب کنید از روی پاکت دانه های هندوانه اندازه ی بالغ آن را بخوانید. قالبی که انتخاب می کنید بایستی کمی کوچکتر از آن اندازه باشد.

قالب بایستی دریچه ایی برای عبور ساقه و دریچه ی دیگری برای باز و بسته شدن به همراه لولا داشته باشد.

قالب های شیشه ایی یا اکرلیک بهترین نوع قالب ها هستند که به خوبی نور آفتاب را از خود عبور میدهند. شما میتوانید از قالب های چوبی و فلزی هم استفاده کنید. اما بایستی به تعبیه سوراخ هایی روی آنها برای عبور نور آفتاب و هوا بپردازید. در صورتی که امکان تهیه ی قالب هایی قبلی را ندارید می توانید از بتون هم استفاده کنید اما باید بدانید که این قالب ها بازده خوبی ندارند.

چطور یک هندوانه مربعی شکل پرورش دهیم

۲٫ هندوانه ی سالم را  از بوته انتخاب کنید. وقتی که هندوانه ها خیلی جوان و در اندازه یک توپ بیسبال هستند. سالم ترین ها را برای تبدیل کردن به مربع انتخاب کنید. به دنبال میوه هایی باشید که آثاری از کبودی، لک و سوراخ و آسیب حشرات نداشته باشند. تا جای ممکن گرد ترین آنها را انتخاب کنید چرا که از همه طرف به طور مساوی رشد خواهند کرد.

چطور یک هندوانه مربعی شکل پرورش دهیم

۳٫هندوانه را در درون قالب قرار دهید. قالب را باز کرده و میوه سالم را در درون آن قرار دهید. ساقه را از محل دریچه بالای قالب عبور داده و سپس درب قلب را چفت کنید. مطمین شوید که میوه به ساقه متصل بوده و درب آن به اندازه ایی محکم است که میوه در هنگام رشد از آن بیرون نمی زند. قالب را روی زمین قرار دهید طوری که ساقه رو به بالا باشد.

چطور یک هندوانه مربعی شکل پرورش دهیم

۴٫از هندوانه ی در حال رشد مراقبت کنید. مطمین شوید که هندوانه در طول روز به خوبی نور آفتاب دریافت می کند. در زمانی که باران نمی بارد حتما به آن آب دهید. هندوانه ها فصل رشد طولانی دارند. دمای هوا بایستی بین ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی گراد باشد تا میوه ها کاملا برسند. هنگامی که هنوانه رشد میکند میوه در نهایت شکل قالب را بخود میگیرد.

چطور یک هندوانه مربعی شکل پرورش دهیم

۵٫ هندوانه مربعی را هنگامی که کاملا رسید برداشت کنید. هندوانه های یک بوته معمولا همگی با هم بالغ می شوند. بنابراین شما میتوانید با اندازه گیری میزان رسیدن سایر هندوانه ای آن بوته که در خارج قالب قرار دارند از رسیده بودن هندوانه مربعی مطمئن شوید. برای برداشت هندوانه درب قالب را باز کنید و به آرامی هندوانه را از آن بیرون بکشید.

یک هندوانه وقتی برای چیدن آماده می شود که پیچک های اطراف ساقه خشک شوند و یک وصله سبک در زیر میوه رشد کند. هنگای که میوه ضربه میزنید بایستی صدای گرفته و توخالی بدهد.

ترجمه:ب.دلاوری

منبع:Wikihow

نهال و کشاورزی

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر