چگونه بفهمیم طول عمر زندگی زناشویی ما چقدر خواهد بود؟

چگونه بفهمیم طول عمر زندگی زناشویی ما چقدر خواهد بود؟

چگونه بفهمیم طول عمر زندگی زناشویی ما چقدر خواهد بود؟

نمونه سوالاتی که در مطلب زیر قرار داده شده را حتما از خودتان بپرسید تا بتوانید موقعیت رابطه زندگی زناشویی تان را ارزیابی کنید.

شروع زندگی همواره آغازی شیرین و زیبا دارد. اما متأسفانه گاهی بعد از مدتی به مشکل بر می‌خورید. احساس می‌کنید از عشقی که در گذشته بینتان وجود داشت دیگر اثری نیست و روابطتان کمی سرد شده است.

مشاور روابط زناشویی، دکتر دیوید مک‌فادن، سؤالاتی را طراحی کرده است تا شما را در ارزیابی این موقعیت یاری کند.

1. چه زمانی تغییرات شروع شد؟

به گذشته برگردید و اولین رفتار و برخورد متفاوت را بیاد آورید. آیا به مرور زمان اوضاع تغییر کرده است؟ آیا می‌توانید زمان دقیق را پیدا کنید؟ چه چیزی بین شما تغییر کرد یا دلیل این تغییر چه بود؟

2. چه چیزی آن را متفاوت کرده است؟

اگر با بازگشت به گذشته می‌توانید زمان خاصی را که متوجه تغییرات شدید، نام ببرید؛ دقت کنید واقعا چه اتفاقی افتاد و چه چیزی شرایط را عوض کرد؟ آیا اتفاقی افتاده که فکر می‌کنید عامل این تغییرات است؟ یا از نکته خاصی آگاه هستید که منجر به این حالت شده است؟

3. برای تغییر چه کرده‌اید؟

اگر از روی منطق مطمئن شده‌اید که یک اتفاق یا مجموعه‌ای از حوادث رابطه شما را به این مرحله رسانده، برای تغییر شرایط چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ نتیجه‌بخش بود؟ یا نیاز به زمان دارد؟ آیا با کمی کمک، قادرید این بحران را پشت‌سر بگذارید؟ یا همسرتان، رابطه را تمام شده می‌داند و امیدی ندارد؟

4. فکر می‌کنید اگر رابطه ادامه یابد، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر رابطه‌اتان به همین ترتیب ادامه پیدا کند، فکر می‌کنید تغییری حاصل شود؟ آیا هر دوی شما می‌توانید برای مدت نامعلوم به همین منوال ادامه دهید؟ آیا مشکل ریشه کن شده یا کورسویی از امید دیده می‌شود؟

5. به غیر از مقابله، راه دیگری پیش رویتان وجود دارد؟

اگر هیچ راهی برای مقابله و حل مشکل نیست، می‌توانید کاری انجام دهید؟ چه چیز در زندگی مشترک برای همسرتان ناراحت کننده بود؟ اگر مواردی در ذهن دارید، مشتاق تغییر هستید؟ انرژی کافی برای تغییر دارید؟ به کمک نیاز دارید؟

لیستی از مواردی که در ذهن دارید تهیه و برای تغییر تلاش کنید. به همسرتان نشان دهید که می‌خواهید به شریک زندگی مورد نظرش تبدیل شوید و برای این هدف تلاش می‌کنید.

6. چه کسی می‌تواند در این راه به شما کمک کند و پشتیبان شما باشد؟

در چنین مسیری یک دوست صمیمی یا عضوی از خانواده می‌تواند مشوق خوبی بوده و شما را در این راه یاری کند. ممکن است در رابطه‌ای که برای مدتی خراب شده، حتی با تلاش مدت‌ها پیشرفتی نبینید.

کار سختی پیش روی شماست، بنابراین حتما به یک مشوق نیاز دارید.

7. چه کسی می‌تواند در این راه مشوق خوبی باشد؟

هنگامی که یک برنامه برای خودتان نوشتید، تاریخی برای شروع تعیین کنید. اگر انرژی آن را داشتید برای ۴۰ روز در این مسیر بمانید، حتما تغییراتی مشاهده خواهید کرد. اما اگر تغییری حاصل نشد، رویکرد دیگری در نظر بگیرید.

داشتن یک رابطه طولانی و موفق کار بسیار مشکلی است. متناسب با شخصیت دو نفر حل اختلافات می‌تواند بسیار پیچیده باشد. اگر از طرف همسرتان تلاشی نمی‌بینید خودتان را برای تصمیمات سخت و دردناک آماده کنید.

منبع: طبیب من به نقل از Prevention

روانشناسی

نظرات شما :

:: ارسال نظر