چگونه خطای Write Protection را در فلش مموری‌ها برطرف کنیم؟!

چگونه خطای Write Protection را در فلش مموری‌ها برطرف کنیم؟!

۱- با استفاده از یک آنتی‌ویروس، فلش را ویروس‌یابی کنید

هر بار که فلشی را به کامپیوتر خود وصل می‌کنید، باید آن را ویروس‌یابی کنید، مخصوصا اگر این فلش پیش از این به یک کامپیوتر یا دستگاه دیگر وصل بوده است. برخی ویروس‌ها حافظه فلش شما را با فایل‌های بیهوده پر می‌کنند و همین امر باعث بروز خطای Write Protected خواهد شد.

چگونه خطای Write Protection را در فلش مموری‌ها برطرف کنیم؟!

اگر فلش شما آلوده به ویروس شده است، سریعا آن را پاک‌سازی نمایید. پیشنهاد می‌کنیم در این حالت پس از اتمام ویروس‌یابی فلش، یک بار تمام هارد دیسک کامپیوتر را نیز ویروس‌یابی کنید. زیرا ممکن است ویروس از فلش به هارد دیسک نیز منتقل شده باشد.

۲- بدنه فلش را بررسی کنید

در فلش‌های قدیمی‌تر، معمولا بر روی بدنه فلش، یک سوییچ مکانیکی قرار دارد که می‌توان با استفاده از آن، فلش را در حالت قفل یا همان Write Protect قرار داد. این سوییچ گاهی بسیار کوچک است. بنابراین فلش خود را به دقت بررسی کنید و اگر این سوییچ را یافتید، مطمئن شوید که در حالت قفل باز قرار دارد.

قفل Write Protection در بدنه فلش

۳- مطمئن شوید که فضای حافظه فلش، کاملا پر نشده است

اگر حافظه فلش پر شده باشد، ممکن است پیغام خطای Write Protect را دریافت کنید.

در ویندوز ۷ بر روی گزینه Computer و در ویندوز ۸ و ۱۰ بر روی This PC دو بار کلیک کنید. از لیست درایو‌های موجود، بر روی درایو مربوط به حافظه فلش کلیک راست کرده و گزینه “Properties” را انتخاب نمایید. در این صفحه میزان فضای خالی و فضای استفاده شده فلش نمایش داده می‌شود.

حتما بخوانید  چگونه دستیار صوتی گوگل را به مک بیاوریم؟

بررسی فضای حافظه فلش، کاملا پر نشده است

اگر فضای حافظه فلش شما کاملا پر است، لازم است یک مقدار از آن را خالی کنید تا بتوانید فایل‌های جدید را اضافه نمایید.

۴- اطمینان از عدم وجود فایل با ویژگی فقط خواندنی در فلش

بعضی اوقات فقط یک فایل می‌تواند تمام معادلات را بر هم بزند. ممکن است ویژگی Read Only فقط برای یک فایل در فلش شما تعریف شده باشد و همین امر باعث بروز خطای Write Protect شود. البته احتمال اینکه وجود فایل فقط خواندنی باعث چنین خطایی شود خیلی کم است، ولی صفر نیست.

اطمینان از عدم وجود فایل با ویژگی فقط خواندنی در فلش

بنابراین محتویات فلش را به دقت بررسی کنید. بر روی فایل‌هایی که مشکوک هستید کلیک راست کرده و گزینه “Properties” را انتخاب کنید. در پایین صفحه و در زیر قسمت “Attributes”، مطمئن شوید که گزینه “Read-only” تیک نخورده است.

۵- استفاده از دستور DiskPart در CMD

آیا با CMD آشنایی دارید؟ اکنون وقت آن رسیده که کمی بیشتر با این صفحه مشکی رنگ آشنا شوید. نگران نباشید. این صفحه آن‌قدر‌ها هم ترسناک نیست!

اگر از ویندوز ۷ استفاده می‌کنید، در منوی Start، عبارت cmd را تایپ کنید. بر روی cmd کلیک راست کرده و گزینه “Run as asministrator” را انتخاب کنید. در ویندوز ۸ و ۱۰، همزمان کلید ویندوز و X را فشار دهید و گزینه “Command Prompt Admin” را انتخاب کنید. عبارت “diskpart” را در صفحه cmd تایپ کرده و کلید Enter را بزنید (قسمت ۱ در تصویر زیر). سپس عبارت “list disk” را تایپ کنید و Enter را بزنید (قسمت ۲ در تصویر زیر). حال باید لیستی از دیسک‌های موجود در سیستم خود را ببینید.

حتما بخوانید  7 ترفند که چند وظیفه در ویندوز 10 را بهبود می‌بخشند

استفاده از دستور DiskPart در CMD

درایو USB خود را در این لیست بیابید. در تصویر بالا، دیسک ۴ مربوط به فلش است. پس از اطمینان از شماره دیسک مربوط به فلش، دستور زیر را وارد کنید:

Select disk [شماره دیسک مربوط به فلش]

پس از اینکه دیسک مربوط به فلش انتخاب شد، دستور زیر را بزنید:

Attributes disk clear readonly

با این کار، ویژگی Read Only برای تمام فایل‌های موجود بر روی فلش، غیرفعال می‌شود.

۶- برطرف کردن مشکل با استفاده از Registry

اگر هیچ یک از روش‌های بالا مشکل را حل نکرد، نگران نباشید؛ هنوز یک راه حل دیگر باقی است. اکنون باید به سراغ Windows Registry برویم تا مشکل را ریشه‌ای برطرف کنیم.

کلید ویندوز و R را همزمان فشار دهید. در پنجره Run، عبارت “regedit” را تایپ کنید و کلید Enter را بزنید. در صفحه Registry به آدرس زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

به دنبال یک کلید با نام “WriteProtect” بگردید. بر روی آن دو بار کلیک کنید. پنجره “Edit DWORD (32-bit) Value” باز خواهد شد. در این قسمت می‌توانید دو مقدار ۰ یا ۱ را برای این متغیر انتخاب کنید. مقدار ۱، ویژگی Write Protect را برای فلش فعال می‌کند. مقدار ۰ نیز این ویژگی را غیرفعال می‌کند. بنابراین مقدار ۰ را برای این متغیر انتخاب کنید.

منبع: ای تی رسان به نقل از MAKEUSEOF

آموزش‌های کاربردی

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر