ژيروسکوپ انتگرالي (Rate Integration Gyroscope)-ژیروسکوپ در موشک

ژيروسکوپ انتگرالي (Rate Integration Gyroscope)

در اين ژيروسکوپها سيگنال ژنراتورهايي قرار دارد که خروجي آنها متناسب با زاويه انحراف مي باشد

اصولاٌ ژيروسکوپ انتگرالي مي تواند در دو حالت کار کند حلقه يا مدار باز و حلقه يا مدار بسته در حالت مدار باز از زاويه انحراف براي اندازه گيري تغيير وضعيت ژيروسکوپ از حالت صفر يا خنثي روي محور ورودي خود استفاده مي شود وضعيت صفر ژيروسکوپ در اين حالت انتگرال دوران هاي اعمال شده است در اينگونه کاربردهاي مدار باز وضعيت صفحه اي که ژيروسکوپ به آن متصل شده کنترل مي شود مثلاٌ به کمک موتورهايي که در قابهاي سيستم ناوبري اينرسي وجود دارد به نحوي که زاويه انحراف هميشه صفر شود صفحه طوري ساخته مي شود که بتواند حول محور ورودي ژيروسکوپ به اندازه لازم دوران کند .

در حالت حلقه بسته که بيشتر در کاربرد هاي strapdown استفاده مي شود ژيروسکوپ عمل اندازه گيري سرعت زاويه اي را بر عهده مي گيرد بايد دقت کرد که در حالت حلقه باز اين ژيروسکوپها زاويه دوران را حس مي کند و ن سرعت دوران در حالت مدار بسته ژيروسکوپ توسط مولد گشتاور Torquer Generatorخود بصورت الکتريکي به نحوي که زاويه انحراف ژيروسکوپ همواره صفر باشد.

ژیروسکوپ وسیله‌ای برای اندازه‌گیری و یا حفظ جهت می‌باشد که از اصل بقای تکانهٔ زاویه‌ای استفاده می‌کند.[۱] یک ژیروسکوپ مکانیکی همیشه یک چرخ یا دیسک چرخنده با محور آزاد دارد که می‌تواند در هر جهتی قرار گیرد. رفتار یک ژیروسکوپ مکانیکی نشان دهندهٔ پایستگی ویژگی‌های تکانهٔ زاویه‌ای (مقدار انرژی جنبشی و جهت آن به عنوان یک مقدار برداری) است. تغییر این جهت گیری بر اثر گشتاور خارجی بسیار ناچیز است. این به دلیل ممان زاویه‌ای بزرگ خود به همراه نرخ زیاد چرخش آن است. چون گشتاور خارجی توسط نگاه داشتن وسیله در یک حلقه کمینه می‌شود جهت آن تقریباً ثابت می‌ماند، صرفنظر از اینکه سطحی که وسیله روی آن قرار گرفته چقدر حرکت می‌کند. ژیروسکوپ‌های با تکنولوژی حالت جامد هم وجود دارند مانند ژیروسکوپ‌های حلقهٔ لیزری، و ژیروسکوپ‌های فیبر نوری.

حتما بخوانید  مقدمه ای بر رشته هوافضا-اطلاعات عمومی که باید یک مهندس هوافضا بداند

کاربردهای ژیروسکوپ شامل هدایت، زمانی که قطب‌های مغناطیسی کار نمی‌کنند (مانند موقعیت تلسکوپ هابل) و یا به اندازهٔ کافی دقیق نیستند (مثل ICBM) و یا برای پایدارسازی ماشین‌های پرنده مثل هلیکوپترهای هدایت شونده توسط رادیو و یا UAVها می‌باشد. به دلیل دقت بالاتر، ژیروسکوپ‌ها همچنین در حفظ جهت در معدن کاری تونل‌ها هم به کار می‌روند.[۲] در تلفن‌های همراه نیز ژیروسکوپ کاربرد دارد وتحت عنوان چرخش خودکارصفحه (screen rotation) می‌توان آن را فعال کرد

سنسور ژیروسکوپ در تلفن های همراه را ممکن است با سنسور شتاب سنج یکسان بدانند اما در حقیقت کار این دو با هم تفاوت دارد. حسگر شتاب سنج ماهیت الکتریکی دارد اما حسگر ژیروسکوپ بر پایه مکانیک میباشد. این سنسور بوسیله چرخش دو حلقه و چگونگی قرار گیری و حرکت آنها قابلیت تشخیص چرخش را ایجاد میکند.

 ژيروسکوپ انتگرالي (Rate Integration Gyroscope)-ژیروسکوپ در موشک

دیاگرام یک چرخ ژیروسکوپ. عکس العمل نیروها در راستای محور خروجی با رنگ آبی نشان داده شده‌است.

در وسایل و سیستم‌های مکانیکی یک ژیروسکوپ معمولی دارای ساختاری شامل یک روتور که برای چرخیدن به یک محور متصل شده‌است، ژورنال‌های روتور بر روی یک حلقه یا حلقه داخلی نصب شده، و حلقه داخلی برای نوسان بر روی یک حلقه خارجی که خود برای نوسان نسبت به یک تکیه گاه وصل شده‌است نصب شده‌است. حلقه یا حلقه خارجی همچنین برای لولا بودن به دور یک محور که بر روی صفحهٔ خودش که توسط تکیه گاه مشخص می‌شود نصب می‌گردد. حلقه خارجی یک درجه آزادی چرخش دارد و محورش هم هیچ آزادی ندارد. حلقه داخلی به طوری بر روی حلقه خارجی نصب می‌شود که بر روی یک محور در صفحه خودش که همیشه بر محور حلقه خارجی عمود است لولا می‌شود.

حتما بخوانید  خلبانی که جنگنده سری میگ 25 را دزدید - قسمت دوم

محور چرخ دوار محور چرخش را تعریف می‌کند. حلقه داخلی دو درجه آزادی چرخش دارد و محورش هم یک درجه آزادی دارد. روتور برای چرخش به محوری متصل است که همیشه به محور حلقه داخلی عمود است؛ بنابراین روتور سه درجه آزادی چرخش دارد و محورش هم دو درجه دارد. چرخ به نیروی وارد بر محور ورودی با نیروی عکس العمل به محور خروجی پاسخ می‌دهد.

رفتار یک ژیروسکوپ می‌تواند به سادگی با توجه به رفتار چرخ جلوی دوچرخه درک می‌شود. اگر چرخ از محور عمود به سمت چپ متمایل شود لبه جلوی چرخ هم به سمت چپ می‌چرخد. به عبارت دیگر چرخش بر روی یک مورد چرخ چرخان، چرخش در محور سوم را موجب می‌شود.

یک flywheel ژیروسکوپ می‌چرخد و یا مقاومت می‌کند بسته به اینکه حلقه خارجی در ساختار آزاد یا بسته باشد. مثال‌های از وسایل با حلقه خارجی آزاد می‌تواند ژیروسکوپ‌های با مرجع جهت(attitude reference gyroscope) باشند که برای اندازه‌گیری زاویه در راستای سه محور مختصات (غلت و تاب و انحراف سمت) در یک فضاپیما و یا هواپیما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مرکز جرم چرخانه می‌تواند در یک موقعیت ثابت باشد. چرخانه به صورت همزمان توانایی چرخش به حول یک محور و نیز ارتعاش به حول دو محور دیگر را داراست و بنابراین به جز مقاومت ذاتی اش به دلیل اسپین روتور می‌تواند به طور آزادانه در هر جهتی به حول نقطهٔ ثابت بچرخد. برخی ژیروسکوپ‌ها جایگزین‌های مکانیکی برای یک یا چند عنصر به کار رفته در این ساختار دارند. برای مثال روتور می‌تواند در یک سیال معلق شود به جای اینکه به صورت لولا به یک حلقه نصب شود. یک ژیروسکوپ کنترل گشتاور (CMG) مثالی از یک وسیله با حلقه خارجی ثابت است که بر روی هواپیما با هدف تأمین و یا نگهداری یک زاویهٔ وضعیت مناسب و یا جهت را با استفاده از نیروی مقاومت ژیروسکوپ استفاده می‌کند.

حتما بخوانید  ژيروسکوپ نامقید (آزاد)-هوافضا-کنترل حالت پروازی

در برخی انواع خاص حلقه خارجی و یا معادلش می‌تواند حذف شود تا چرخانه تنها دو درجه آزادی داشته باشد. در برخی انواع مرکز جرم می‌تواند از محور نوسان فاصله داشته باشد و بنابراین مرکز جرم و مرکز تعلیق ممکن است یکی نباشد.

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر