کاهش قدرت جذب دی اکسید کربن توسط اقیانوس ها

کاهش قدرت جذب دی اکسید کربن توسط اقیانوس ها

کاهش قدرت جذب دی اکسید کربن توسط اقیانوس ها

کره زمین به شکل فعال بر علیه اقدامات مخرب انسان از جمله تغییرات آب و هوایی می جنگد. مقدار زیادی از دی اکسید کربن اضافه که توسط انسان ها تولید می شود توسط “فروبرنده های کربن” ( Carbon sinks) مانند جنگل ها و اقیانوس ها دفع می گردد. که باعث کاهش سرعت اثرات گلخانه ایی می شود اما آن را متوقف نمی کند. تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد که گرم شدن هوا اثرات منفی بر روی جذب دی اکسید کربن توسط اقیانوس ها داشته است.

فتوسنتز عامل بسیار مهمی است که درختان توسط آن مقدار زیادی از دی اکسید کربن موجود در هوا را جذب می کنند. درختان در سال های اخیر خیلی بیشتر از آنچه که انتظار می رفت در کند شدن روند افزایش دی اکسید کربن جو زمین تأثیر گذار بوده اند. در عین حال پلانکتون هایی که در سطح آب های اقیانوس زندگی می کنند دی اکسید کربن را جذب بدن خود می کنند و وقتی  میمیرند آن را با خود به اعماق اقیانوس می برند. چیزی در حدود ۶ میلیارد تن دی اکسید کربن از این طریق جذب آب های اقیانوس می شود.

اما تحقیقات اخیر در دانشگاه MIT نشان می دهد گرم شدن هوا این روند طبیعی را کند تر کرده است. ارگانیزم هایی که عمل فتوسنتز را انجام میدهند رشد و پرورششان با دمای آب نسبت مستقیم دارد. در حالی که باکتری هایی که با جذب اکسیژن در سطح آب به آزاد کردن دی اکسید کربن می پردازند در هوای گرم بهتر رشد می کنند. پلانکتون ها و سایر ارگانزیم هایی که به عمل فوتوسنتز می پردازند هر چقدر دمای آب پایین تر باشد رشد و مرگشان سریعتر اتفاق می افتد.

حتما بخوانید  ارائه سکانس نوعی ویروس خاص توسط محققان علوم پزشکی مشهد

با توجه به روند گرم شدن هوا در ۳۰ سال اخیر مشاهدات دانشگاه MIT نشان می دهد که میزان جذب دی اکسید کربن در این سال ها روند نزولی داشته است.

ترجمه: ب.دلاوری

منبع: Newatlas

اخبار علمی

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر