کتاب خوشی‌ها و مصایب کار

کتاب خوشی‌ها و مصایب کار

کتاب خوشی ها و مصایب کار
در توضیحات پشت جلد کتاب آمده است: «بخش زیادی از زندگی‌مان را حین کار کردن می‌گذرانیم اما شگفت‌انگیز است که تا ‌به حال چیزهای کمی دربارۀ آن نوشته‌اند، چیزهایی در این باب که چه چیز کار را به هیجان‌انگیزترین و در عین حال سخت‌ترین فعالیت زندگی ما تبدیل کرده است. خوشی‌ها و مصایب کار کشف شادی‌ها و دردهای فضای کار در دنیای مدرن است. این بررسی متفکرانه، به کار نه به عنوان پدیده‌ای اقتصادی یا اجتماعی بلکه در جایگاه مسئله‌ای وجودی می‌پردازد.

دو باتن با بررسی گلچینی از مشاغل از ماهیگیر گرفته تا مدیر شرکت حسابداری بینش جامعی را که در سازمان‌های تجاری بزرگ گنجانده شده در برابر امور روزمرۀ اجزای انسانی‌شان قرار می‌دهد. فروشنده‌های بسکویت تصویرگر ارتباط میان شادی و پیش‌پاافتادگی در جامعۀ بورژوا هستند و کارکنان ادارات نقابی از سرخوشی سطحی به چهره می‌زنند تا اندوه حاصل از رفتارهای همکاران‌شان را بپوشانند، گزارش دوباتن از شرح دنیای مشاغل مدرن فراتر می‌رود و به بررسی معنای وسیع‌تر زندگی می‌پردازد.»

در قسمتی از کتاب می‌خوانیم: «هنگام ورود به ساختمان با تالار انتظاری مواجه می‌شوی که جوری طراحی شده که سر هر تازه‌واردی اجتناب‌ناپذیر به عقب خم شود و ردیف طبقاتی را که به ظاهر به ابدیت می‌روند، دنبال کند و در این گیر و دار ذهنش درگیر احترامی شود که باید به کسانی ادا کرد که سازنده و گرداننده این بنای غول‌پیکر هستند، درست مثل سازندگان کلیسای جامع که زمانی آدم را به انجام همین کار در برابر رواق‌های گنبدی‌شکل‌شان می‌خواندند؛ اما برخلاف کلیسای شارتر معلوم نیست آدم باید چه چیز را تحسین کند.»

نویسنده: الن دوباتن

مترجم: مهرناز مصباح

حجم: 23 مگابایت

تعداد صفحات: 362

لینک دانلود کتاب خوشی‌ها و مصایب کار

نظرات شما :

:: ارسال نظر