کشف ارتباط مستقیم ام اس با حس بویایی

کشف ارتباط مستقیم ام اس با حس بویایی

کشف ارتباط مستقیم ام اس با حس بویایی

تحقیقات محققان به تازگی نشان می دهد که ایجاد اختلال در حس بویایی می تواند نشانه بیماری تصلب بافت چندگانه یا به اختصار ام اس باشد.

مطالعات جدید محققان نشان می دهد افراد مبتلا به بیماری MS به مرور زمان حس بویایی خود را از دست می دهند.

ایجاد تغییر در حس بویایی احتمال دارد به مسائل یا بیماری های دیگر نیز مرتبط باشد اما در فردی که مبتلا به ام اس است این تغییر می تواند نشانه عود یا پیشرفت این بیماری باشد.

نتایج بررسی ها نشان می دهد صدمه دیدن سیستم عصبی مرکزی سبب اختلال عملکرد حس بویایی و در نتیجه منجر به از بین رفتن میلین (غلاف میلین یک لایه لیپوپروتئینی است که بر روی بسیاری از دندریت های بلند و آکسون ها، تشکیل می‌شود و نورون را سفید رنگ جلوه می دهد) می شود.

بررسی ها نشان می دهند، از دست دادن حس بویایی یکی از علایم مهم پیشرفت بیماری در بیماران مبتلا به ام اس است و مشکلات بویایی در هر زمان از فرآیند این بیماری ممکن است نمایان شود.

محققان برای اثبات اهمیت این مسئله با انجام آزمایشی بر روی یک بیمار دریافتند عود دوباره بیماری به معنی برگشت اختلال عملکرد بویایی است.

عملکرد حس بویایی می تواند به تشخیص اینکه فرد مبتلا در کدام مرحله ( نوع عود كننده-فروكش كننده، نوع پيشرونده-اوليه، نوع پيشرونده-ثانويه، نوع پيشرونده-عود كننده) بیماری ام اس قرار دارد کمک بسیاری کند.

گفتنی است؛ کشف نشانه ها و علایم دیگر به تشخیص و درمان این بیماری کمک خواهد کرد تا افراد مبتلا بتوانند ام اس را بهتر مدیریت نماید.

حتما بخوانید  بیماری‌های پوستی که اغلب دیابتی‌ها از آن بی‌خبرند (18+)

منبع: طبیب من به نقل از healthline.com

اخبار بیماری ها

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر