گوگل زمان توقف دریافت آپدیت برای نکسوس و پیکسل را اعلام کرد

گوگل زمان توقف دریافت آپدیت برای نکسوس و پیکسل را اعلام کرد

گوگل زمان توقف دریافت آپدیت برای نکسوس و پیکسل را اعلام کرد

مطلع کردن استفاده کنندگان تلفن های هوشمند از زمان دقیق توقف دریافت آپدیت از سوی سازندگان عمل متواضعانه ایست که بایستی در میان سازندگان گسترش یابد.

یکی از جنبه های منفی سیستم عامل اندروید به روز رسانی آن است. گوگل پیکسل و نکسوس اولین گوشی هایی هستند که نسخه ی جدید این سیستم عامل را زودتر از بقیه و به محض انتشار دریافت میکنند. اما بقیه گوشی ها ی سایر سازندگان بایستی مدت زیادی صبر کنند.

بسیاری از دستگاه ها خوشانس خواهند بود اگر بتوانند دو نسخه اصلی از به روزسانی آندروید را در طول عمر خود دریافت کنند اگر چه معمولا زمان دقیق ارایه ی آن هم مشخص نیست.

خوشبختانه گوگل با پشتکار به تمامی دارندگان گوشی های پیکسل و نکسوس اعلام میکند که چه زمانی آخرین آپدیت سیستم عامل و امنیتی را دریافت خواهند کرد. اما موضوع ناراحت کننده زمان محدود ۱۸ ماهه ی گوگل از زمان عرضه دستگاه برای دریافت آخرین نسخه از بروزسانی است. که شاید این سیاست شما را نا امید کند. گوشی ها پیکسل و پیسکل ایکس ال آخرین آپدیت آندروید خود را در اکتبر ۲۰۱۸ دریافت خواهند کرد. همچنین بروز رسانی امنیتی آنها نیز دقیقا یک سال دیگر تمام خواهد شد.

دستگاه های قدیمی تر گوگل یعنی نکسوس ۵ ایکس و ۶ پی که در سال ۲۰۱۵ عرضه شدند، آخرین به روزرسانی را در پاییز امسال دریافت خواهند کرد. نکسوس ۶ و ۹ نیز در اکتبر سال قبل آخرین آپدیت خود را دریافت کرده اند. همه ی این گوشی ها آپدیت سیستم امنیتی را تا یکسال دیگر دریافت خواهند کرد.

اما جای شکایت برای دارندگان گوشی های اختصاصی گوگل وجود دارد که حداقل مدت زمان مشابهی را مانند دارندگان گوشی های اپل دریافت کنند. گوشی ها اپل تا سه سال بعد از زمان عرضه خود میتوانند به روز رسانی های سیستم عامل خود را همچنان دریافت کنند چنانکه آیفون ۵ که در سال ۲۰۱۳ عرضه شده است هنوز آپدیت iOS 10  را دریافت میکند. در حالی که نکسوس ۵ که در همان سال عرضه شد آخرین آپدیت خود را در سال ۲۰۱۵ به آندروید ۶ دریافت کرده است.

این مشکل را تنها به گردن گوگل نمی توان انداخت همانطور که تنها نمی توان باعث آن را سازندگان سخت افزار ها و چیپ های مختص اتدروید دانست.شرکت کوالکوم (Qualcomm) که طیف وسیعی از چیپست ها را برای گوشی های هوشمند اندروید می سازد مجبور است در زمان به روز رسانی آندروید برای گوشی های عرضه شده در آمریکا یک آپدیت بر روی درایور های خود هم ارایه کند.

همانطور که در تابستان گذشته در زمان عرضه آندروید ۷ که نقیا نام گذاری شده است توسط کوالکوم اعلام شد این شرکت از این نسخه آندروید نیز مانند قبل تنها یک سال و نیم پشتیبانی می کند. با توجه به انحصاری که این شرکت در صنعت ساخت چیپ دارد بسیار سخت است که شرکت های سازنده موبایل به سازنده چیپست فشار بیاورند تا راه دیگری را پیش بگیرند.

این بیشترین دلیلی است که گوگل را به فکر ساخت چیپست اختصاصی خود انداخته است. با توجه به اینکه این شرکت خود سیستم عامل اندروید را می سازد پس بهتر از همه می تواند سخت افزار آن را هم تولید کند. این چیپست ها حداقل میتوانند بر روی گوشی های پیکسل نصب شوند. این بدین معنی است که گوگل می تواند عمر دریافت به روز رسانی را بر روی گوشی های اختصاصیش افزایش دهد تا دیگر عدد ناچیز ۱۸ ماه به عنوان عمر به روزرسانی شنیده نشود.

گوگل درتلاش است تا در نیمه دوم ۲۰۱۸ بر روی نسل سوم گوشی ها پیکسل از این چیپست رونمایی کند.

ترجمه: ب.دلاوری

منبع: digitaltrends

فناوری اطلاعات

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر