کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا گرایش مهندسی فضایی

کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا گرایش مهندسی فضایی
هوافضا گرایش مهندسی فضایی
مجموعه کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا

شامل معرفی رشته، سرفصل دروس و تعداد واحدهای درسی ، عنوان دانشگاه های پذیرنده ، سایر رشته ها و گرایش های کارشناسی ارشد ، عنوان رشته ها و گرایش های دکتری، مشاغل و بازار کار مرتبط و …

معرفی رشته :

مهندسی هوافضا مجموعه اي از علوم و توانائيهاي علمي در زمينه تحليل، طراحي و ساخت وسايل پرنده نظير هواپيماها، هليكوپترها، گلايدرها، و ماهواره هاست.

این رشته یکی از رشته های راهبردی (استراتژیک) و مورد توجه در دنیا و نشانه توسعه و پیشرفت کشورهاست و از آنجا که در هر دو عرصه نظامی و علمی مورد توجه قرار دارد، بودجه های کلانی صرف توسعه آن می شود. از این رو از جایگاه ممتاز و رو به رشد در میان رشته های مهندسی برخوردار است.

مهندسی هوافضا از نظر واحدهای درسی شباهت زیادی به رشته مهندسی مکانیک دارد و در برخی دانشگاهها در دانشکده مکانیک ارایه می شود.همچنین از نظر تحصیلی، جزو پیچیده ترین و سخت ترین رشته های مهندسی محسوب می شود.

مهندسین هوافضا مسئول طراحی و ساخت ماشینهای غیر عادی، از هواپیماهای با وزن بیش از ۲۵۰ تن گرفته تا فضاپیماهایی که قادر به طی مسافتهای طولانی با سرعتی بالاتر از ۳۰۰۰۰ کیلومتر در ساعت هستند، می باشند. مهندسین هوا ــ فضایی که با هواپیما سر و کار دارند را مهندسین هوانوردی و آنهایی را که اختصاصا با فضاپیما کار می کنند، مهندسین فضانوردی گویند.

اما مهندسی فضایی شاخه‌ای از مهندسی هوافضاست که به بررسی پیشرانش، آیرودینامیک، سازه و مکانیک پرواز پرتابگر (موشک یا ماهواره‌بر) و پرتابه (ماهواره) در فضا می‌پردازد. حرکت در فضا تحت تاثیر جاذبه و دینامیک وضعیت اجسام (به دور مرکز ثقل خودشان) از موضوعات مورد توجه در این گرایش است.

این شاخه از مهندسی فضایی زمینه مهندسی کمتری نسبت به گرایش‌های دیگر مهندسی هوافضا دارد و بیشتر مدیریتی است. دروس این رشته بصورت کلی ارائه می‌شود و تخصصی وارد مباحث نمی‌شود و برخی معتقدند که این گرایش با توجه به نوع فعالیت و محل خدمت برای مهندسان هوافضای خانــم بسیار مناسب است.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته مهندسی هوافضا گرایشمهندسی فضایی، معرفی سایر گرایشهای ارشد و دکترای مهندسی هوافضا (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

برنامه درسی (سرفصل) مهندسی هوافضا گرایش مهندسی فضایی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۳۲ واحد
دروس عمومی : ۶ واحد
دروس تخصصی : ۶ واحد
دروس اختیاری : ۱۲ واحد
سمینار : ۲ واحد
پایان نامه : ۶ واحد


دانشگاههایی که در رشته مهندسی هوافضا گرایش مهندسی فضایی پذیرش دانشجو دارند

بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد ۹۴

پژوهشگاه فضایی ایران دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه تهران دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دانشگاه خواجه نصیر دانشگاه صنعتی شریف
دانشگاه صنعتی مالک اشتر

سایر گرایشهای ارشد مهندسی هوافضا (بر اساس دفترچه راهنمای کنکور ارشد ۹۴) :

  • مهندسی هوافضا گرایش سوانح هوایی و صلاحیتهای پروازی
  • مهندسی هوافضا گرایش آئوردینامیک
  • مهندسی هوافضا گرایش ساز ه های هوایی
  • مهندسی هوافضا گرایش جلوبرندگی
  • مهندسی هوافضا گرایش دینامیک پرواز و کنترل

گرایشهای دکترای مهندسی هوافضا (بر اساس دفترچه کنکور دکترا ۹۳):

  • مهندسی هوافضا گرایش آئوردینامیک
  • مهندسی هوافضا گرایش جلوبرندگی
  • مهندسی هوافضا گرایش سازه های هوایی
  • مهندسی هوافضا گرایش مکانیک پرواز و کنترل ماهواره

نظرات شما :

:: ارسال نظر