کشف یک گونه جدید دایناسور و شناسایی یک فسیلی قدیمی

کشف یک گونه جدید دایناسور و شناسایی یک فسیلی قدیمی

کشف یک گونه جدید دایناسور و شناسایی یک فسیلی قدیمی

محققان اعلام کردند، موفق به کشف یک گونه جدید دایناسور شده اند که ۱۵۰ میلیون سال قبل در وایومینگ امروزی می زیسته است. این گونه جدید گالامپوس پابستی نام گذاری شده است. فسیل های این دایناسور متعلق به دوره زمین شناسی ژوراسیک در سال ۱۹۹۵ توسط تیمی سوئیسی پیدا شده بودند.

کشف این گونه جدید ساروپود توسط دیرینه شناسان دانشگاه تورین در ایتالیا و دانشگاه لیسبون به همراه محققان موزه دا لورینها در پرتغال انجام شد. گالامپوس پابستی همچون دایناسورهای سرده معروف تر دیپلودوکوس بوده اند که اعضای آن بیش از ۸۰ فوت (۲۴٫۳متر) طول داشته اند. گالامپوس پابستی پاهای بزرگ تر، گردن مثلثی شکلی نزدیک به سرش داشته است.

نامگذاری این گونه به افتخار بن پابست انجام شده که همراه با هانس یاکوب سیبر، برای اولین بار موفق به کشف بقایای فسیلی این دایناسورها شده بودند. دایناسورهای سوروپود با گردن و دم دراز و جثه بزرگ، در آمریکای جنوبی، اروپا و آفریقا یافت شده اند، اما بسیاری از گونه های آن در آمریکای شمالی و مشخصا در ایالات متحده آمریکا پیدا شده اند.

تصویر هنری از گونه جدید، گالامپوس پابستی. این دایناسور متعلق به دوره زمین شناسی ژوراسیک بوده است. گالامپوس پابستی همچون دایناسورهای سرده معروف تر دیپلودوکوس بوده اند که اعضای آن بیش ۲۴ متر طول داشته اند. گالامپوس پابستی پاهای بزرگ تر، گردن مثلثی شکلی نزدیک به سرش داشته است

همچنین در مطالعه دیگری که امروز نتایج آن اعلام شد، محققان کالج سلطنتی لندن به همراه تیم بین المللی از فرانسه و سایر نقاط اروپا، اعلام کردند، موفق به شناسایی فسیلی شده اند که اولین عضو شناخته شده خانواده ای از دایناسورهای غول پیکر به نام تیتاناسور است، گروهی که زیر گروهی از سوروپودها محسوب می شوند.

این فسیل که در دهه ۱۹۳۰ در فرانسه کشف شده بود، تا همین اواخر نادیده گرفته شده بود. محققان این گونه را وویوریا دامپریسنسیس نام گذاری کرده اند. این دایناسورها حدود ۱۵۰ میلیون سال قبل می زیسته اند. گونه هایی که خانواده تیتاناسورها را تشکیل داده اند، بزرگترین موجوداتی بوده اند که تا به حال در کره زمین زندگی کرده اند، معروف ترین عضو این خانواده براکیوسور بوده است. این دایناسور عظیم الجثه ۲۵ متر طول و بیش از ۳۷ تن وزن داشته است.

وویوریا دامپریسنسیس یک دایناسور گیاهخوار بوده که از انواع گیاهان از جمله سرخس ها و مخروطیان تغذیه می کرده است. این جانور در دوره ژوراسیک پایانی حدود ۱۶۰ میلیون سال پیش ، می زیسته اند
فیلیپ مانیون، محقق ارشد این تیم تحقیقاتی از امپریال کالج لندن، در بیانیه ای گفت: ” وویوریا دامپریسنسیس یک دایناسور گیاهخوار بوده که از انواع گیاهان از جمله سرخس ها و مخروطیان تغذیه می کرده است. این جانور در دوره ژوراسیک پایانی حدود ۱۶۰ میلیون سال پیش در زمانی که اروپا مجموعه ای از جزایر بوده، می زیسته اند.”

نام گذاری این گونه هم از روی دامپریس، روستایی که فسیل در آن کشف شد، انجام گرفت. همچنین بخش ابتدای نام این گونه از روی کلمه کهن فرانسوی که ریشه لاتین آن به معنای بد ذات و خبث است.

منبع:تکرا به نقل از ibtimes

اخبار علمی

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر