آموزش کاشت و پرورش آناناس در خانه

آموزش کاشت و پرورش آناناس در خانه

برای پرورش یک گیاه آناناس در خانه همه ی آنچه که نیاز دارید فقط یک آناناس تازه است. دفعه بعد که به میوه فروشی رفتید یکی از آنها را انتخاب کنید، برگ ها را از میوه جدا کنید و آن را از پایین در آب قرار دهید. چند هفته بعد ریشه ها جوانه میزنند و شما می توانید گیاه آناناس خود را در یک گلدان پرورش داده و برای مدت طولانی از داشتن آن لذت ببرید. برای داستن اینکه چطور آناناس خود را پرورش دهید به خواندن ادامه متن پیشرو بپردازید.

قسمت اول

آماده کردن آناناس

آموزش کاشت و پرورش آناناس در خانه

۱ یک آناناس تازه انتخاب کنید. به دنبال یکی ازآنها که محکم، با برگهای سبز که رو به زردی نباشد باشید. پوست میوه بایستی قهوه ایی براق و موقع لمس کردن سفت باشد. آناناس را بو کنید تا از رسیده بودن آن مطمین شوید. بایستی کاملا عطر شیرین قدرتمندی را حس کنید که نشان دهنده این است که شما موقع مناسبی برای پرورش یک گیاه آناناس انتخاب کرده اید.

  • مطمین شوید که آناناس نارس نباشد. برای اینکه بتواند یک آناناس دیگر تولید کند بایستی کاملا رسیده باشد.
  • در صورتی که آناناس بیش از اندازه رسیده باشد کارایی لازم را برای رشد گیاهی دیگر ندارد. پس به آرامی یکی از برگ ها را بکشید. اگر از جای خود به راحتی خارج شد این آناناس بیش از اندازه رسیده است.
  • پایین برگ ها را وارسی کنید تا از نبود حشرات و آثار آنها مطمین شوید. آنها میتوانند شبیه نقطه های کوچک خاکستری رنگ باشند.

مراحل تکثیر آناناس

۲ با اندکی پیچاندن برگها را از از بالای آناناس جدا کنید. با یک دست محکم به بدنه میوه چنگ بزنید و با دست دیگر پایین برگها را بگیرید. تلاش کنید با اندکی پیچاندن آنها از هم جدا کنید. با این روش از سالم ماندن پایین برگها می توانید مطمئن شوید. همچنین با این روش کمترین مقدار میوه به این قسمت می چسبد که در رشد گیاه هیچ تاثیری ندارد.

  • اگر با این روش مشکل دارید، میتوانید قسمت بالایی را تکه تکه کنید. میوه های اضافی دور ریشه را تکه تکه و جدا کنید.
  • مطمین شوید که پایین تر قسمت برگ ها در جایی که به هم متصل شده اند، کاملا دست نخورده باقی مانده است. ریشه های جدید از این قسمت جوانه میزنند و بدون آن امکان رشد گیاه وجود ندارد.

روش تکثیر آناناس

۳٫ تعدادی از برگ های پایینی را جدا کنید تا ساقه ظاهر شود. این کار به ساقه کمک میکند تا  ریشه های بیشتری را  هنگامی که در گلدان کاشته می شوند بهتر رشد دهد. به جدا سازی برگ ها تا زمانی که چند سانتی متر از ساقه نمایان شود ادامه دهید. تمامی میوه ی باقی مانده را از ساقه بدون آسیب رساندن به آن جدا کنید.


آب و هوای مناسب برای پرورش آناناس

شرایط مناسب برای پرورش آناناس

۴٫ آن را یک هفته برعکس بگذارید تا خشک شود. با این کار زخم هایی که شما در زمان جدا کردن برگ ها ایجاد کرده اید سخت می شوند، که پیش از اینکه شما مرحله بعدی را آغاز کنید ضروری است.

. در این مرحله شما میتوانید تاج آناناس را در خاک بکارید. اما عده ایی ترجیح میدهند تا آن را در آب بخیسانند. که این کار ضروری نیست.


مرحله دوم

خیساندن تاج آناناس

اندازه رطوبت برای آناناس

۱ یک ظرف شیشه ایی بزرگ را از آب پر کنید. دهانه ظرف بایستی به اندازه ایی بزرگ باشد که تاج آناناس از آن رد شود. همچنین بایستی به اندازه ایی کوچک باشد تا شما بتوانید آن را سرپا نگه داشته و از غرق شدن کامل تاج در ظرف جلو گیری کنید.


پرورش گیاه آناناس

۲٫ تعدادی خلال دندان را در تاج فرو کنید. آنها را در عرض نزدیک بالای ساقه در کنار هم قرار دهید. آنها را تاجایی که در جای خود محکم بمانند در ساقه فرو کنید. از این خلال دندانها برای معلق نگه داشتن تاج آناناس در ظرف استفاده می شود.


تکثیر گیاه آناناس

۳٫ تاج را در آب قرار دهید. خلال دندان ها بایستی روی دهانه ظرف قرار گیرند. ساقه می بایست در آب مستغرق باشد، و برگها کاملا بیرون از دهانه ظرف باشند.


نور مناسب برای آناناس

۴٫ ظرف شیشه را در معرض نور آفتاب در کنار پنجره قرار دهید و منتظر باشید تا ریشه جوانه بزنند. چند روز تا چند هفته طول خواهد کشید تا ریشه های سفید بیرون بیایند و شروع به رشد کردن بکنند.

. گیاه را در معرض تغییرات ناگهانی هوا قرار ندهید. اجازه ندهید خیل سرد یا گرم شود.

. آب را هر چند روز یک بار عوض کنید تا کپک در ظرف ایجاد نشود.


مرحله سوم

کاشتن تاج آناناس در گلدان

۱ یک گلدان خاک برای تاج آناده کنید. یک گلدان ۱۵ سانتیمتری را از خاک سبک باغبانی متشکل از ۳۰ درصد مواد ارگانیک پر کنید. به این ترتیب ترکیب لازم از مواد مغذی برای گیاه آناناس آماده می شود.


۲ تاج آناناس را در گلدان بکارید. تاج را زمانی که اندازه ی ریشه به چند سانتیمتر رسیده است در  بکارید. تا زمانی که این ریشه ها توان نفوذ در خاک را پیدا کنند، صبرکنید. اگر این کار را زودتر انجام دهید ، کاشت بخوبی انجام نمی شود. بعد از کاشتن مطمئن شوید تمامی برگها در خارج خاک قرار می گیرند. بدون اینکه خاک به میان برگ ها بریزد آن را دور تاج محکم فشار دهید.


۳ گیاه را مرطوب و گرم نگه دارید.  گیاه به نور آفتاب ، محیط گرم و مرطوب، جایی که دما در شب ها کمتر از ۱۸ درجه سانتی گراد نشود نیاز دارد. اگر در جایی هستید که هوا خشک است، گیاه را مرتب با اسپری آب مرطوب کنید.

. اگر در آب و هوای گرم زندگی میکنید می توانید گیاه را بیرون نگه دارید. اگر زمستان های سرد دارید، در زمان سرما آن را به داخل اتاق نزدیک پنجره نور گیر منتقل کنید. بیاد داشته باشید گیاه در تمام طول سال نیاز به نور آفتاب دارد.

. برای کمک به رشد ریشه ها می توانید یک ساک پلاستیکی بالای گلدان بکشید. به این شکل شما محیط گلخانه ایی را برای گیاه شبیه سازی کرده اید.


۴٫ به گیاه غذا و آب دهید. هر هفته مقداری از خاک آن را عوض کنید و به آن آب دهید. در تابستان هر ماه دو بار به گیاه کود نیمه قوی بدهید.


۵٫ منتظر گل باشید. چند سالی طول میکشد، اما در نهایت یک مخروط قرمز رنگ از مرکز برگ ها ظاهر می شود. در پی آن گل های آبی رنگ رشد میکنند و در نهایت از آن گلها میوه می روید. شش ماه طول میکشد تا میوه کامل شود. آناناس از گل، بالای زمین در مرکز گیاه رشد می کند.

ترجمه: ب . دلاوری

منبع: wikihow

نهال و کشاورزی

نظرات شما :

:: ارسال نظر