تخمین ضربان قلب با دوربین های پاناسونیک فقط با بررسی چهره‌ی افراد

تخمین ضربان قلب با دوربین های پاناسونیک فقط با بررسی چهره‌ی افراد

تخمین ضربان قلب فقط با بررسی چهره‌ی افراد توسط دوربین های پاناسونیک

دوربین های پاناسونیک می توانند تنها با بررسی چهره افراد، ضربان قلب آنها را بررسی کنند.

ورزشکار حرفه ای بودن یعنی اینکه که در پر هیجان ترین لحظات و وضعیت‌های با استرس بالا، باید آرامش خود را حفظ نمایید و یا طوری رفتار نمایید که این استرس در چهره‌ی شما بروز نکند؛ ولی در واقع حالت درونی شما نشان می دهد که تپش قلب دارید.

افرادی که مسابقات را نگاه می‌کنند نمی‌توانند میزان استرس و تپش قلب ورزشکاران را بفهمند، اما دوربین های پاناسونیک می‌توانند اطلاعات بیشتری را از ذهن و بدن بازیکنان گلف در مسابقات قهرمانی سال ۲۰۱۷ دریافت و در اختیار بینندگان قرار بدهند. مسابقات قهرمانی گلف ۲۰۱۷ از ماه بعد، در کشور ژاپن شروع می‌شود. تلویزیون‌های ژاپن با پوشش و نمایش مسابقات به صورت آنلاین، ضربان قلب (heart rate) گلف بازان را به کمک دوربین های پاناسونیک ذخیره کرده و بر روی صفحه نمایش می‌دهند، که باعث می‌شود شما بتوانید ضربان قلب بازیکنان را قبل از زدن ضربه‌های‌شان، بدانید.

این بسیار جالب است که پاناسونیک به چه صورتی این امکان را فراهم نموده است که بتوان فقط با نشان دادن شکل چهره‌ی یک فرد، ضربان قلب او را فهمید؛ شرکت پاناسونیک، این فناوری را “Contactless vital sensing” نام گذاری کرده است که یک تکنولوژی تحلیلی ورزشی می باشد و می‌تواند ضربان قلب بازیکن را با استفاده از یک دوربین از چهره‌اش تخمین بزند.

اندازه گیری ضربان قلب در ورزش، به طور کل ایده‌ی تازه ای نیست. در رشته‌های ورزشی‌ مثل بسکتبال، والیبال، و راگبی نیز روش‌هایی برای اندازه گیری ضربان قلب وجود دارد؛ اما تحلیل ضربان قلب مربیان و بازیکنان همیشه با وسیله‌هایی صورت می‌گیرد که باید حتما توسط آن فرد پوشیده شود که به طور مثال باید آن وسیله را دور مچ خود ببندند. اما این شرکت ژاپنی با استفاده از دوربین های پاناسونیک ، قرار است که در این مسابقات پیش رو، ضربان قلب بازیکنان را اندازه گیری نماید. به گفته‌ی شرکت، این دوربین های پاناسونیک قادر هستند که تغییر رنگ‌های نامحسوس چهره‌ی بازیکن را (که به دلیل انقباض‌های وریدی و عروقی رخ داده است) بررسی نمایند و در نهایت به ضربان قلب آن‌ها پی ببرند.

حتما بخوانید  گوشی ال جی V30 با فناوری شارژ بی‌ سیم و بدنه شیشه‌ ای عرضه می‌شود

اگر که شما در مورد دقت اندازه گیری این تکنولوژی شک دارید باید گفت که شرکت پاناسونیک در این زمینه سنگ تمام گذاشته. تکنولوژی مربوط به این سنسورهای اندازه گیری ضربان قلب با مشارکت دانشگاه کیوتو (Kyoto) ساخته شده است و از یک نوع خاصی از رادارها که ضعیفترین طول موج‌ها را نیز شناسایی می‌کند، استفاده شده است که ریزترین تغییرات رنگ در چهره‌ی افراد را نیر شناسایی می نماید.

البته مطالعاتی نیز در رابطه با این سنسورها صورت گرفته که نتیجه‌ی آنها اثربخش بودن این سنسور بوده است. به بیان دیگر، آنچه که شما از طریق تلویزیون در این مسابقات خواهید دید، یک شاخص قابل اتکایی از سطح استرس گلف بازان خواهد بود.

منبع: Engadget

دانش و فناوری

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر